• Dworzec Piwniczna-Zdrój o konstrukcji szachulcowej wybudowano w 1928 r.
  • W Łomnicy-Zdroju budynek będzie nawiązywał do spalonego w 2008 r.
  • Łączny koszt przebudowy trzech dworców wynosi prawie 12,1 mln zł

Trzy dworce w Dolinie Popradu

Prace budowlane trzech ostatnich dworców w Dolinie Popradu mają się zakończyć w 2023 r. Są realizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 (z dofinansowaniem ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego). Inwestycje mają przywrócić obsługę podróżnych, poprawić wygląd budynków i ich funkcjonalność.


Unikatowy budynek w Piwnicznej-Zdroju

Wybudowany w 1928 r. dworzec Piwniczna-Zdrój ma unikatową w Dolinie Popradu konstrukcję szachulcową. W ramach renowacji elewacji zaplanowano oczyszczenie oraz konserwację cegły i drewnianych elementów, jak rygle, słupy czy zastrzały. Stolarka drzwiowa i okienna będzie odtworzona na wzór historycznej. Pojawi się dachówka w kolorze naturalnej cegły.

Wewnątrz budynku znajdzie się utrzymana w jasnej kolorystyce poczekalnia z ławkami, rozkładami jazdy, zegarem oraz elektronicznymi tablicami przyjazdów i odjazdów pociągów. Przewidziano też całoroczną poczekalnię zewnętrzną pod zadaszeniem. W otoczeniu obiektu będą chodniki oraz wiata rowerowa i dodatkowe miejsca postojowe dla jednośladów, stacja ich naprawy oraz kącikik do odpoczynku.

Zmiany w Wierchomli Wielkiej

Podobne zmiany czekają zabytkowy dworzec w Wierchomli Wielkiej. Dojdzie do renowacji elewacji z detalami architektonicznymi oraz odświeżenia kamiennej okładziny kolumn podtrzymujących wiatę. Drzwi i okna będą miały zieloną stolarkę, elewacja stonowaną kolorystykę i dachówkę w kolorze naturalnej cegły.

Wnętrze będzie zorganizowane podobnie, jak w innych obiektach – odpowiednio wyposażoną poczekalnię i toaletę. Będą także pomieszczenia techniczne i przeznaczone dla spółek kolejowych. W otoczeniu powstanie wiata rowerowa i stojaki dla jednośladów (łącznie 22 stanowiska), stacja naprawy rowerów i strefa wypoczynku. Pojawią się chodniki i elementy małej architektury.

Nowoczesna interpretacja zabytkowego dworca

Ostatni dworzec zostanie wybudowany w Łomnicy-Zdroju. Kształtem nawiąże do historycznego dworca, który spłonął w 2008 r. Będzie to nowoczesna interpretacja uwzględniająca współczesne trendy w architekturze takich obiektów. Minimalistyczna bryła połączy styl nowoczesny z architekturą góralską. W obrębie poczekalni znajdzie się duża przeszklona witryna zwiększająca dostęp światła dziennego. Elewacja w jasnych kolorach zostanie wykończona bazaltową okładziną przypominającą wyglądem drewno. Wysunięty poza obrys budynku dach pozwoli stworzyć niewielką poczekalnię zewnętrzną.

Podróżni będą też mogli czekać na pociągi wewnątrz, w pomieszczeniu o powierzchni prawie 35 m2 zaaranżowanym w bielach i szarościach. Na suficie będą wyeksponowane drewniane krokwie. Na zewnątrz znajdą się chodniki, miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami, wiata i stacja naprawcza dla rowerów oraz miejsce wypoczynku.

Obiekty efektywne energetycznie

Wszystkie dworce będą przyjazne niepełnosprawnym, bez barier architektonicznych. Zostaną wyposażone w oświetlenie LED, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, centrale wentylacyjne z odzyskiem energii. Optymalizację zużycia mediów zapewni system zarządzania budynkiem sterujący pracą urządzeń i instalacji.

Prace mają zakończyć się na początku 2023 r. Łączny koszt przebudów wynosi niemal 12,1 mln zł. Za projekt i wykonanie odpowiada spółka SKB.

Przeczytaj także: Kraków – wkrótce otwarcie klastra innowacji na Zabłociu