• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Nowe Centrum Warszawy – plac Pięciu Rogów już po przebudowie

Opublikowano: 08-07-2022 Źródło: UMS Warszawy

Zakończył się kolejny etap budowy Nowego Centrum Warszawy. Rozległe skrzyżowanie przechodzące przez śródmiejski odcinek ulicy Chmielnej stało się otwartym, zadrzewionym miejscem z fontanną wbudowaną w elegancką posadzkę. To metamorfoza pl. Pięciu Rogów.


Plac Pięciu Rogów po metamorfozie. Fot. R. Motyl/UM Warszawa Plac Pięciu Rogów po metamorfozie. Fot. R. Motyl/UM Warszawa
  • Przez teren wykorzystywany głównie przez pieszych przechodziła dwujezdniowa arteria
  • Po przebudowę powstał zielony plac z drzewami i fontanną
  • Na modernizację czekają już kolejne stołeczne ulice

Strefa niemal wyłącznie dla pieszych

Z pomiaru ruchu wykonanego jeszcze przed pandemią wynika, że w rejonie u zbiegu ulic Brackiej, Chmielnej, Kruczej, Szpitalnej i Zgoda przeważają znacząco piesi. Dlatego założenia projektu wyłonionego w konkursie architektonicznym właśnie im nadały priorytet.

Popularny trakt spacerowy wcześniej przecinała dwujezdniowa i dwupasowa droga, a wzdłuż kamienic były jedynie wąskie chodniki. Teraz jest tu strefa zamieszkania z pierwszeństwem dla pieszych i ograniczeniem prędkości do 20 km/godz.

Fot. R. Motyl/UM Warszawa Fot. R. Motyl/UM Warszawa


Zielone miejsce odpoczynku

Plac ma być miejscem, w którym warto zatrzymać się na dłużej. Samochody mogą już tylko dojeżdżać do posesji, pojawiła się przestrzeń dla wydarzeń plenerowych czy ogródków gastronomicznych. Zielony skwer i liczne ławki pozwalają odpocząć.

Fot. R. Motyl/UM Warszawa Fot. R. Motyl/UM Warszawa

Dodatkowe prace przeprowadzono w rejonie ulic Brackiej i Widok, gdzie wykonano dwa naziemne przejścia dla pieszych. Wyremontowano ul. Szpitalną i fragment ul. Kruczej do wysokości Al. Jerozolimskich. Na ulicach dojazdowych do placu zostały utworzone strefy parkingowe dla dostawców.

Posadzka przyjazna drzewom

Zmieniła się przestrzeń. Na placu, wcześnie bez zieleni, pojawiły się 22 klony polne (9 m wysokości) z rozłożystymi koronami. Mogą osiągnąć jeszcze większe rozmiary żyć nawet 150 lat. Podwieszany chodnik wokół niech chroni korzenie. Częściowo jest wykonany z nawierzchni wodoprzepuszczalnej.

Fot. R. Motyl/UM Warszawa Fot. R. Motyl/UM Warszawa

Jednolita posadzka z płyt z betonu architektonicznego, pod spodem ukrywa instalacje zapewniające powietrze i dopływ wody drzewom. Zamontowano w niej dyskretną fontannę, a oświetlenie podkreśla walory jej i nasadzeń. Są niskie, kameralne latarnie oraz niemal 40 ławek i siedzisk.

Przebudowę uzgadniano z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, prowadzony był nadzór archeologiczny.

Fot. R. Motyl/UM Warszawa Fot. R. Motyl/UM Warszawa

Czas na kolejne inwestycje

Nowe Centrum Warszawy w przygotowaniu są kolejne inwestycje. Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na nowe oblicze ul. Chmielnej oraz fragmentu ul. Brackiej, a także ulic Złotej i Zgoda. Zarząd Dróg Miejskich przeprowadził kompleksowe analizy i symulacje ruchu ul. Kruczej, podstawę do zaprojektowania jej nowego układu. Ogłoszono już przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej. W przyszłości dojdzie jeszcze do przebudowy centralnego odcinka Al. Jerozolimskich.

Fot. R. Motyl/UM Warszawa Fot. R. Motyl/UM Warszawa

Przeczytaj także: Barokowy Zespół Parkowy w Pelplinie zachwyca po rewitalizacji

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia