Niezagospodarowane tereny o powierzchni około 15 ha w rejonie Al. Jana Pawła II w Tychach staną się nowym centrum miasta. Powstał wstępny masterplan uwzględniający opinie mieszkańców.
Przyszłe centrum Tychów – wizualizacja. Źródło: UM Tychy
- Nowe centrum ma być zielone, atrakcyjne i przyjazne mieszkańcom
- Połączy północną i południową część miasta
- Błękitno-zielona infrastruktura zwiększy retencyjność
15 ha do wykorzystania
Większość miast mówi dzisiaj o rewitalizacji centrum. Takich miejsc, gdzie się dopiero buduje się centrum, tak naprawdę jest niewiele, a my mamy szansę żeby na kilkunastu hektarach zrobić coś od podstaw, co spełni oczekiwania wszystkich – powiedział Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.
Ankietowani mieszkańcy stawiają na zieleń i wielofunkcyjne budynki. Po planowanym centrum chcą poruszać się pieszo.
Budynki w nowym centrum miasta mają być wielofunkcyjne i dzięki różnorodnej ofercie centrum będzie miejscem dla wszystkich. Będzie miejsce na sklepy, kawiarnie, restauracje, puby, biura. Zabudowa będzie kształtowana w taki sposób, żeby nie przytłaczała, czyli miała „ludzką skalę”. Czerpiąc z tradycji miast europejskich będzie zwarta i pierzejowa, a centralną lokalizację w mieście zaakcentują najwyższe budynki – komentuje Michał Lorbiecki, pełnomocnik prezydenta ds. nowego centrum miasta Tychy.
Dwie osie przyszłego centrum
Obszar przyszłego centrum ma mieć przyjazną infrastrukturę, zapewnić bliskość usług i stać się atrakcyjną przestrzenią dla pieszych. Przewidziano sieć dróg rowerowych i transport miejski – trolejbusy, autobusy oraz kolej.
Przyszłe centrum Tychów – wizualizacja. Źródło: UM Tychy
Główni projektanci miasta, Hanna Adamczewska-Wejchert i Kazimierz Wejchert, oparli kompozycję urbanistyczną nowego miasta na dwóch przecinających się tzw. elementach krystalizujących – osi zielonej północ-południe oraz osi kolejowej wschód-zachód. Połączone zostaną północna i południowa części miasta, a Al. Jana Pawła II z tranzytowej arterii stanie się miejską ulicą.
Osie będą prowadzić do dużego, zielonego i wielofunkcyjnego placu ogólnomiejskiego. Razem z deptakami i mniejszym placem łączyć się będą w sieć integrującą miasto miejscami spotkań, spędzania wolnego czasu, zabawy i odpoczynku – dodaje pełnomocnik.
Pojawi sią błękitno-zielona infrastruktura – urządzenie zieleni w sposób sprzyjający retencji wód opadowych, chroniącej przed upałami i suszą, z bogatą bioróżnorodnością. Pojawią się też zielone dachy.
Prace nad planem zagospodarowania przestrzennego
Kolejnym etapem działań będzie opracowanie masterplanu, który bardzie szczegółowo określi zasady zagospodarowania – zabudowę, przestrzenie publiczne, politykę mobilności, infrastrukturę i program funkcjonalny. Określi modele realizacji i etapowanie inwestycji. Na razie trwają prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Rozpoczęto też przygotowania do ogłoszenia konkursu na zagospodarowanie centralnego odcinka osi zielonej.
Przeczytaj także: Największe miasta świata – ranking 2022
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.