We wrześniu zostanie otwarta po renowacji unikatowa wieża ciśnień w Zabrzu. Budynek wzniesiono w latach 1907–1909 na potrzeby miejskiej sieci wodociągowej. To unikatowy obiekt w Polsce i perła industrialnej architektury.
Kończy się rewitalizacja wieży ciśnień w Zabrzu. Fot. UM Zabrze
- Wieża ma 46 m wysokości i 23 m średnicy
- Wieńczy ją ośmioboczna kopuła wysoka na 10 m
- Prace rewitalizacyjne rozpoczęły się w kwietniu 2019 r.
Efekty renowacji
Zabrzańska wieża ciśnień reprezentuje styl ekspresjonistyczny. Powstała na planie ośmiokąta. Ma 46 m wysokości i 23 m średnicy. Jest zwieńczona ośmioboczną kopułą o wysokości 10 m wspartą na środkowym trzonie z klatką schodową i ośmiu murowanych filarach. Między nimi mieszczą się trzy kondygnacje z obszernymi pomieszczeniami.
Budowli groziła rozbiórka, ale w kwietniu 2019 r. rozpoczęto jej rewitalizację po wykupieniu obiektu przez Muzeum Górnictwa Węglowego. W trakcie robót wybudowano pylon o żelbetowej konstrukcji osłonięty szklaną fasadą półstrukturalną i umieszczoną centralnie windą, której szyb oplata klatka schodowa. To także punkt widokowy do obserwacji otoczenia z różnych perspektyw.
Przebudowa z zachowaniem historycznego charakteru
Sam budynek wieży gruntownie przebudowano, ale zachowano główne elementy konstrukcyjne oraz pozostałości części zbiornika, który stał się przestrzenią dla multimedialnej wystawy. Pozostała też podwieszona pod nim kondygnacja techniczna, w której teraz znajduje się kawiarnia.
Filary spięto stalowymi kratownicami stężającymi konstrukcję, a szkielet wypełniono surową cegłą. Zastosowano dyskretną dekorację ograniczoną do gzymsów międzyokiennych i opasek wokół okien.
Wystawy i działalność społeczna
Podczas rewitalizacji wieży ciśnień wykonano kompleksowe prace budowlano-instalacyjne, zakupiono wyposażenie i zagospodarowano teren. W budowli znajdują się wystawy: prezentująca działanie obiektu oraz naukowa poświęcona poświęconą zagadnieniom związanym z węglem „Carboneum”. Odwiedzający wieżę będą mieli okazję poznać naturalną historię surowca, dowiedzieć się, gdzie występuje i jaki jest jego obieg w przyrodzie, a także jak węgiel wykorzystywany jest w nowoczesnych technologiach.
W planach są działania związane z aktywizacją społeczną przez m.in. Centrum Żywego Rzemiosła (w piwnicy obiektu) odtwarzające tradycyjne zawody rzemieślnicze, związane z tradycją Śląska. Znajdzie się tu miejsce dla Centrum Działań Rewitalizacyjnych oraz Ośrodka Dokumentacji Górniczej (I piętro) oraz Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej, Akademii Młodych Talentów i Akademii Seniora (II piętro).
Rewitalizację wieży ciśnień w Zabrzu prowadziła konsorcjum firm Azi-Bud oraz Banimex. Wartość inwestycji wyniosła 34,1 mln zł, z czego 23,6 mln zł to dofinansowanie z funduszy unijnych.
Przeczytaj także: Nowe Centrum Warszawy – plac Pięciu Rogów już po przebudowie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.