• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Odkryto najstarsze relikty murowanej architektury Szczecina [ZDJĘCIA]

Opublikowano: 08-09-2022 Źródło: UM Szczecin

W Szczecinie, na Rynku Nowym, odkryto fundamenty kościoła św. Mikołaja z XIII w. Średniowieczna świątynia stała w tym miejscu do 1816 r., kiedy została rozebrana po pożarze.


Odkrycie archeologiczne w Szczecinie. Fot. Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie, Michał Dębowski, źródło: facebook.com/PomZachodnie Odkrycie archeologiczne w Szczecinie. Fot. Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie, Michał Dębowski, źródło: facebook.com/PomZachodnie

Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie, poinformował, że pierwotnie sądzono, iż naukowcy w tym miejscu odkryją pozostałości kościoła gotyckiego, który miał zostać wybudowany w 2. ćw. XIV w. Tymczasem, jak napisał, odnalezione zostały ocalałe w stosunkowo dobrym stanie detale architektoniczne pierwotnego kościoła, które na podstawie cech stylistycznych datować można na okres o prawie 100 lat wcześniejszy, niż się tego dotychczas spodziewano.

Fot. Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie, Michał Dębowski, źródło: facebook.com/PomZachodnie Fot. Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie, Michał Dębowski, źródło: facebook.com/PomZachodnie

Odkrycie archeologiczne w Szczecinie

Konserwator wytłumaczył, że zestawienie kolumnowych służek z prostokątnym występem muru oraz bardzo nabrzmiałe, plastyczne bazy ozdobione charakterystycznymi żabkami i pokryte glazurą o barwie złotomiodowej wskazują, że mamy do czynienia z architekturą powstałą najpóźniej w 3. ćw. XIII w.

Fot. Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie, Michał Dębowski, źródło: facebook.com/PomZachodnie Fot. Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie, Michał Dębowski, źródło: facebook.com/PomZachodnie

Co prawda pierwsze wzmianki o istnieniu kościoła lub kaplicy w tym miejscu pochodzą z czasów lokacji Szczecina, tj. z 1243 r., jednak do teraz uważano, że była to skromna budowla drewniana lub całkowicie przebudowana w ciągu kolejnego stulecia. Tymczasem, jak dodał Michał Dębowski, okazuje się, że murowaną świątynię zaczęto budować praktycznie bezpośrednio po fundacji.

Wyjaśnił także, iż odkrycie najstarszych reliktów murowanej architektury Szczecina każe na nowo zdefiniować poglądy na temat dynamiki rozwoju miasta lokacyjnego.

Przeczytaj także. Szczecin: renowacja skarp Zamku Książąt Pomorskich

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!