Koło pasowe to jeden z tych elementów, które w maszynach przemysłowych czy naszych samochodach odpowiadają za sprawne i bezawaryjne działanie kilku układów. Ich zadaniem w przypadku silników samochodowych jest napędzanie alternatora, wspomaganie pracy układu kierowniczego, a także regulowanie prawidłowego działania kompresora klimatyzacji. To element, którego wymiana nie jest zbyt kosztowna, pod warunkiem, że jego awaria nie doprowadzi do uszkodzenia sąsiadujących z nim zespołów. Jest stosunkowo małą częścią, przez co użytkownicy pojazdów często bagatelizują jego ograniczoną żywotność. Oczywiście ta wzrasta wraz z właściwym trybem eksploatacji. Warto więc regularnie poddawać diagnozie stan koła pasowego. Producenci i serwisy zalecają sprawdzenie stanu koła co 60 000 km, ale dynamika jego zużywania się pozostaje uzależniona od wielu czynników, począwszy od dynamiki jazdy, po niewłaściwy montaż przy poprzedniej wymianie.
Fot. unsplash.com
Oferujemy koła pasowe klinowe najlepszych producentów, które gwarantują długą i bezpieczną eksploatację maszyn. Oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed podjęciem decyzji o wymianie koła.
Koło pasowe – do czego służy?
Koła pasowe to podstawa układów napędu i transmisji mocy, w samochodach odpowiadają za właściwą pracę kilku podzespołów, napędzają alternator, odpowiadają za sprawne działanie układu kierowniczego, a nawet wspomagają kompresor klimatyzacji. Kolejnym kluczowym, a być może najistotniejszym zadaniem koła pasowego pozostaje tłumienie drgań, które wzmocnić może dodatkowo zbyt intensywnie pracujący wał korbowy. W zamyśle projektantów koło pasowe zostało stworzone właśnie jako przeciwwaga dla działania wału korbowego. Bardzo wysoka zmienność intensywności jego pracy, od gwałtownego rozpędzania do błyskawicznej kompresji, powoduje powstawanie nadmiernych obciążeń i drgań. Te mogą ostatecznie doprowadzić do uszkodzenia, a nawet zerwania okolicznych części i urządzeń. Koło pasowe to przede wszystkim tłumik dla tych przeciążeń, absolutnie niezbędny do właściwej pracy napędu współczesnych maszyn.
Koła pasowe klinowe
Zróżnicowanie dostępnych na rynku kół pasowych jest stosunkowo duże. Możemy podzielić je na główne kategorie. W przypadku kół wykorzystanych w silnikach samochodowych podstawą jest rozróżnienie kół otwartych, stosowanych w silnikach benzynowych, oraz kół zamkniętych, przeznaczonych do silników Diesla. W naszej bogatej ofercie znajdą Państwo koła pasowe klinowe najlepszych producentów, które zapewnią bezawaryjną, cichą i długoletnią pracę układów napędu i transmisji mocy. Składają się one z wieńca, piasty, a także tarczy lub ramion łączących wieniec z piastą. Zróżnicowanie rozmiaru rowka znajdującego się na wieńcu koła pozwala na perfekcyjne dopasowanie do pasa, który się po nim porusza. Dzięki temu maksymalnie redukujemy możliwość spadnięcia pasa z koła, co mogłoby doprowadzić do poważniejszej awarii układu. Koła te wykonywane są przeważnie z żeliwa, choć na specjalne zamówienia odlewa się je także ze stali. Nasze produkty charakteryzuje funkcjonalna prostota i ekonomiczność kosztów eksploatacji. Zastosowanie różnych rozmiarów rowków przy wytwarzaniu koła, a także wykonanie kół wielorowkowych, dostępnych w naszej ofercie, pozwoli maszynie na zminimalizowanie objawów związanych z koniecznością przenoszenia w układzie dużych mocy. Paski klinowe, przy nieodpowiednim dobraniu produktu, mogą ślizgać się po powierzchni koła. Nasze koła pasowe klinowe eliminują ten problem, wspomagając prawidłowe działanie maszyn. W bogatej ofercie naszej firmy znajdą Państwo m.in. koła rowkowe SPZ, SPA, SPB i SPC.
Diagnostyka zużycia koła pasowego
Koła pasowe klinowe może dawać bardzo różnorodne sygnały o stanie części. Niekiedy wyrobienie się elementu jego budowy sprawia, że część nadaje się jeszcze do regeneracji, choć producenci odradzają takie rozwiązywanie problemu. Podstawową czynnikiem awarii czy uszkodzenia pozostają drgania, których zwiększenie intensywności sugeruje, że koło pasowe nadaje się do wymiany. Wśród oznak wizualnych łatwo dostrzec wyrobienie się krawędzi paska. Sygnały dźwiękowe sugerujące konieczność wymiany to przede wszystkim pisk dochodzący spod maski samochodu. W przypadku silników benzynowych i Diesel - diagnostykę paska powinno wykonywać się co 60 000 km, ale także przy każdorazowej wymianie części układów z kołem pasowym sąsiadujących.
Koszt wymiany koła pasowego
Użytkowanie kół znajdujących się w naszej ofercie to jeden z najbardziej ekonomicznych wariantów dostępnych na rynku. Koszty nie są zbyt duże, pod warunkiem, że regularnie sprawdzamy stan koła, reagujemy na sygnały zużycia, które maszyna wydaje, tym samym minimalizując dodatkowe koszty związane z uszkodzeniem kolejnych części. Nasza firma oferuje montaż przy wykorzystaniu innowacyjnej technologii Taper Lock, co znacznie przedłuża żywotność koła pasowego, jednocześnie nie utrudniając dostępu do układu. Na prośbę klienta wykonujemy także szereg innych, lecz sprawdzonych mocowań.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.