Open Eyes Economy Summit już po raz siódmy z pomocą wybitnych osobistości ze świata nauki, ekonomii i kultury otwiera oczy na wartości, które powinny kierować współczesnym światem. Podczas 2 dni Kongresu 250 międzynarodowych prelegentów i prelegentek dyskutować będzie na najważniejsze tematy społeczno-gospodarcze. Rejestracja na wydarzenie odbywa się na platformie www.live.oees.pl.

W poszukiwaniu wiarygodności

Najwięcej uwagi podczas OEES 2022 poświęcone zostanie wiarygodności ekonomicznej państwa, a także instytucji i przedsiębiorstw. Punktem wyjścia do wieloaspektowej dyskusji na ten temat będą wnioski z obecnie przygotowywanego raportu „Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski”, którego premiera zaplanowana jest na drugi dzień Kongresu. Raport ten to autorskie opracowanie grupy polskich ekonomistów, na czele z prof. Jerzym Hausnerem, dotyczące finansów publicznych, stabilności systemu finansowego, praworządności, a także jakości usług publicznych i respektowania zobowiązań międzynarodowych.

W 80 sesjach podzielonych na bloki tematyczne FIRMA-IDEA, MIASTO-IDEA i MARKA – KULTURA i ŁAD MIĘDZYNARODOWY poruszone zostaną tematy takie jak: prawa człowieka w biznesie, w kontekście potrzeb pracowników, jakie uwydatniła pandemia COVID-19; społeczny i instytucjonalny wymiar regeneracji miast wobec wyzwań klimatycznych; miasta przystosowane do potrzeb młodego pokolenia; design-thinking i „ko-kreacja” w tworzeniu usług publicznych i empatycznych organizacji; Green Deal i aspekty jego finansowania, a także konflikty, które wokół niego narastają. Udział w Kongresie potwierdzili już m.in.: Adam Bodnar, Marcin Wiącek, Brunon Bartkiewicz, Bronisław Komorowski, Mark Brzezinski, Christa Schweng, Katarzyna Łażewska-Hrycko, Anna Clunes, Zuzanna Raszkowska, Aleksandra Dulkiewicz i Paweł Wojciechowski.

W programie pojawi się także ścieżka specjalna “Open Eyes to Ukraine”, poświęcona najważniejszym kwestiom gospodarczym, społecznym, politycznym i kulturalnym, kierunkom rozwoju współpracy pomiędzy Polską i Ukrainą, a także aktualnym i przyszłym potrzebom mieszkańców Ukrainy w kontekście trwającej wojny. Wśród potwierdzonych gości są m.in.: Weronika Marczuk, Sergiy Tsivkach, Jacek Szugajew, Petro Poroszenko i Andrij Iwanowycz Sadowy.

Rozmowy potrzebne jak chleb w Open Café

Open Café to inicjatywa towarzysząca Open Eyes Economy Summit, w ramach której goście Kongresu zgromadzeni w Centrum Kongresowym ICE Kraków mogą skosztować wyjątkowych smakowitości, tworzonych z poszanowaniem dla ludzkiej pracy i środowiska. W tym roku tematem przewodnim Open Café będzie symboliczny chleb i zboże. Światowi ekonomiści szacują, że wskutek globalnych wydarzeń, jak rosyjska inwazja na Ukrainę czy susze we Francji, światu grozi utrata blisko 35 proc. zbóż. Ten spory deficyt tylko spotęguje problem głodu i braku dostępu do żywności. W sesji specjalnej „Zboże – złoto 2022 roku”, zaproszeni eksperci i ekspertki rozmawiać będą o funkcjonowaniu światowego łańcucha dostaw i wpływie światowych wydarzeń na jego przerwanie w kluczowych miejscach.

Open Eyes Art Festival „Mistrzowie, uzurpatorzy i uciekinierzy”

Open Eyes Economy Summit to nie tylko ekonomia. To także wartości społeczne, dlatego Kongresowi tradycyjnie już towarzyszyć będą także wydarzenia artystyczne Open Eyes Art Festival, które pomagają zrozumieć rolę sztuki w kreowaniu otaczającej nas rzeczywistości. Tegoroczna edycja Open Eyes Art Festival, pod hasłem „Mistrzowie, uzurpatorzy i uciekinierzy”, rozpocznie się 22 października, a zakończy 22-23 listopada na OEES wystawą „Szara strefa, czyli rzecz o Tadeuszu Różewiczu i Eugeniuszu Get-Stankiewiczu” oraz koncertem „i milczeć, i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza”.

O Kongresie Open Eyes Economy Summit

Open Eyes Economy Summit to kongres poświęcony ekonomii opartej na wartościach społecznych, który odbywa się w Krakowie od 2016 roku. Stanowi coroczne podsumowanie działalności ruchu intelektualno-społecznego Open Eyes Economy, zainicjowanego przez prof. Jerzego Hausnera i Mateusza Zmyślonego.

Poprzez interdyscyplinarny program, znane autorytety z życia gospodarczego i społecznego, żywą formułę konfrontującą różne punkty widzenia, OEES z roku na rok wzmacnia swoją pozycję wydarzenia wyjątkowego. Potwierdzają to sukcesy Kongresu w konkursach branży eventowej w kraju (MP Power Awards) i w Europie (Conventa Best Event Award).

W Kongresie biorą udział przedsiębiorcy, naukowcy, politycy, dziennikarze, aktywiści, artyści i studenci. To wydarzenie gromadzące ludzi myślących odpowiedzialnie, otwarte dla uczestników niezależnie od ich wieku, statusu społecznego, ekonomicznego czy politycznego. Obecność na OEES to doskonała okazja, by posłuchać na żywo niezwykłych osobowości i nawiązać nowe kontakty.

Więcej informacji, szczegółowy program wydarzenia i rejestracja dostępne są na stronie www.kongres.oees.pl.

Kontakt: media@oees.pl