• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

PGG – mniejsze zagrożenie metanowe w kopalni Mysłowice-Wesoła

Opublikowano: 02-01-2023 Źródło: PGG

W kopalni Mysłowice-Wesoła uruchomiono najnowocześniejszą w górnictwie polskim podsadzkownię. Powstała na bazie konstrukcji wybudowanej 46 lat temu. Pomaga w profilaktyce i zwalczaniu zagrożenia pożarowego i metanowego.


W kopalni Mysłowice-Wesoła z PGG uruchomiono podsadzkownię. Fot. PGG W kopalni Mysłowice-Wesoła z PGG uruchomiono podsadzkownię. Fot. PGG
  • Podsadzanie ogranicza osiadanie obszarów pod którymi prowadzone jest wydobycie
  • Instalacja wytwarza mieszaninę piasku z wodą o zadanych parametrach
  • Jej wydajność wynosi 600–700 m3 mieszaniny na godzinę

Profilaktyka i zwalczanie zagrożenia pożarowego i metanowego

W przeszłości z uwagi na ochronę powierzchni terenu, pod którą była prowadzona eksploatacja, wykorzystywano podsadzkę hydrauliczną. Teraz w kopalniach przeważnie stosowana jest metoda eksploatacji z zawałem stropu. Podsadzkownia służy przede wszystkim do profilaktyki oraz zwalczania zagrożenia pożarowego i metanowego w eksploatowanych i wyeksploatowanych już pokładach węgla, do likwidacji zbędnych wyrobisk górniczych. Podsadzanie powoduje mniejsze osiadanie powierzchni terenu, pod którymi prowadzone jest wydobycie – wyjaśnia starszy inspektor w kopalni Mysłowice-Wesoła Arkadiusz Kosma.


Działanie podsadzkowni

Maksymalna głębokość podsadzkowni wybudowanej w kopalni wynosi 38,5 m pod poziomem gruntu. Na około 24 m powstała nowoczesna pompownia z zestawem trzech zdalnie sterowanych pomp o wydajności 250 m3. Poniżej, na około 27 m, zabudowano 10 dysz wodnych nawodniających piasek w zbiorniku o pojemności 4000 m3. Powstaje mieszanina wody z piaskiem transportowana grawitacyjnie, z której na poziomie 30 m mechaniczne przesiewacze oddzielają zanieczyszczenia i ponadgabarytowe głazy. Te dostarczane są na powierzchnię. Nadzór nad całym procesem odbywa się w dyspozytorni na głębokości około 27,5 m.

Fot. PGG Fot. PGG

Kontrola procesy w dyspozytorni

To miejsce nadzoru sterowaniem wytwarzania podsadzki, w którym operator kontroluje i koryguje zdalnie parametry powstałej mieszaniny piasku z wodą, poprzez automatyczną analizę gęstości mieszaniny, analizę parametrów pracy wysokowydajnych pomp, ilości dostarczanej wody do procesu czy też stan otwarcia lub zamknięcia elektrycznie zdalnie sterowanych zasuw w sieci rurociągów w podsadzkowni. Z uwagi na dynamiczny proces powstania podsadzki hydraulicznej, centralizacja poszczególnych parametrów procesu w znaczny sposób zwiększa bezpieczeństwo pracującej tam załogi oraz pozwala na zwiększenie efektywności wytwórczej tego obiektu – komentuje inżynier wentylacji w kopalni Mysłowice-Wesoła Sebastian Kania.

Wydajność podsadzkowni w kopalni Mysłowice-Wesoła wynosi około 600–700 m3 mieszaniny na godzinę.

Przeczytaj także: Orlen przejął produkcję polietylenu LDPE od Basell Orlen Polyolefins

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia