• W ramach budowy podziemnej wentylacji zostanie wydrążonych około 6900 m wyrobisk
  • W 2015 r. trudna sytuacja górnictwa spowodowała odłożenie inwestycji do 2021 r.
  • Dzięki instalacji zmniejszy się zagrożenie metanowe i poprawią warunki pracy górników

Bardzo ważna inwestycja dla JSW

Budowa budową podziemnego połączenia wentylacyjnego kopalni Budryk z Ruchem Knurów należy do kluczowych inwestycji w Strategii JSW do roku 2030.

Inwestycję będziemy chcieli zrealizować w ciągu najbliższych trzech lat. Aby połączyć szyb „Aniołki” w Ruchu Knurów z szybem VI kopalni Budryk, będziemy musieli wydrążyć około 6900 m wyrobisk, z czego 1800 m wyrobisk przekopowych i 5100 m wyrobisk węglowych. Równocześnie będą drążone w sumie cztery wyrobiska, trzy na Ruchu Knurów i jedno na KWK Budryk – mówi Jarosław Rutkowski, koordynator projektu. Roboty pod ziemią nie są jedynymi, które mamy do wykonania. Sporo pracy jest do wykonania w samym szybie „Aniołki”. W głównej mierze jest to związane z likwidacją obecnie zabudowanego wyposażenia szybu łącznie z naczyniem wyciągowym w rurze szybowej, likwidacją wlotów na poszczególnych poziomach i zabudową nowych rurociągów oraz zabudową nowej, wydajniejszej stacji wentylatorów głównych – dodaje koordynator.


Kolejna taka instalacja

W JSW tego rodzaju instalacje łączą Borynia, Zofiówka i Jastrzębie-Bzie oraz Ruch Knurów z Ruchem Szczygłowice. Kolejne będzie między KWK Budryk a Ruchem Knurów. Takie rozwiązanie jest alternatywą budowy nowego szybu wydechowego w zachodniej części obszaru górniczego KWK Budryk. Szyb IV był planowany na etapie projektowania budowy kopalni Budryk, ale ze względów ekonomicznych nie został wykonany – czytamy w komunikacie.

Eksploatacja złóż poniżej poziomu 1050 m w kierunku zachodnim wymaga poszukiwania rozwiązań innych, niż szyb IV. Po analizach możliwości wykorzystania istniejących szybów wentylacyjnych wybrano połączenie KWK Budryk z KWK Knurów-Szczygłowice (szyb o nazwie Aniołki). Znajduje się on około 2 km w linii prostej od granicy obszaru górniczego „Ornontowice I” KWK Budryk.

Podziemne połączenie wentylacyjne tańsze od budowy szybu

W 2013 r. wykonano analizy zagrożeń naturalnych KWK Knurów-Szczygłowice i KWK Budryk i wpływu wentylacyjnego tych kopalń na ich ograniczenie. Ustalono wstępne koszty robót i sposób realizacji przedsięwzięcia. Jednak prace wstrzymano w 2015 r. z powodu trudnej sytuacji sektora górniczego. Do koncepcji wrócono w lutym 2021 r. Jak informuje JSW, powołano zespół którego celem była analiza możliwości poprawy efektywności wykorzystania bazy zasobowej, poprawy zarządzania siecią wentylacyjną, poprawy efektywności ekonomicznej wydobycia węgla oraz optymalizacji procesów produkcyjnych w wyniku połączenia wentylacyjnego.

Okazało się, że połączenie wentylacyjne zakładów będzie tańsze od budowy nowego szybu wentylacyjnego w kopalni Budryk.

Liczne korzyści

Instalacja obniży poziom zagrożenia metanowego dzięki zwiększeniu ilości przepływającego powietrza. Dojdzie do stabilizacji sieci wentylacyjnej w KWK Budryk, będzie można wydobywać więcej węgla.

Dzięki połączeniu, poprzez obniżenie temperatury suchej powietrza poniżej 28°C, w obu kopalniach znacznie poprawią się też warunki klimatyczne. W rejonie eksploatacji partii „A” KWK Budryk podniesie efektywność czasu pracy oraz poprawi komfort pracy zatrudnionej tam załogi. Ponadto, połączenie daje możliwość kierowania odstawy urobku pomiędzy kopalniami oraz znacznie obniży dotychczasowe koszty poprzez połączenie rurociągami odmetanowania, wody, podsadzki, odwodnienia i sprężonego powietrza – podaje JSW.

Przeczytaj także: Sztuczna inteligencja pomoże w poszukiwaniach ropy i gazu