• Transport ekipy serwisowej do morskiej farmy wiatrowej zajmie do 40 min
  • Elektrownia będzie się składać z 76 wiatraków
  • Budowa obiektu na morzu rozpocznie się w 2024 r.

W bazie serwisowej będzie 50 pracowników

Baza serwisowa dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power powstanie w porcie w Łebie. Będzie ośrodkiem codziennej obsługi i utrzymania wiatraków. Miejsce wybrano ze względu na bliskość obszaru Bałtyku, na którym zostaną posadowione wieże wiatrowe. Ekipy serwisowe dotrą do elektrowni morskiej w ciągu 40 min korzystając z trzech do czterech jednostek CTV (ang. Crew Transport Vessel) przeznaczonych dla personelu serwisowego. Każdy taki statek może jednorazowo przetransportować do 24 techników ze sprzętem. Planowane zatrudnienie to 50 osób. Praca będzie prowadzona całodobowo przez cały rok.


Morska farma wiatrowa to projekt off shore konsorcjum PKN ORLEN i Northland Power. Będzie złożona z 76 wiatraków – każdy o wysokości przekraczającej 200 m. Zajmie obszar 130 km2 około 23 km na na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa.

Budowa obiektu obsługującego morską farmę wiatrową

Budowa bazy serwisowej rozpocznie się w 2023 r. Wykonawca zajmie się przygotowaniem terenu i robotami hydrotechnicznymi związanymi z przebudową nabrzeża. Postawi kompleks budynków wraz z infrastrukturą. Roboty przeprowadzi spółka ERBUD, zatrudnienie wyniesie około 100 osób. Dostawcy i podwykonawcy to 20 zarejestrowanych w Polsce przedsiębiorstw.

Wybrano też spółkę świadczącą usługi inżyniera kontraktu. Antea Polska będzie nadzorować przebieg prac i zadba o terminową realizację przedsięwzięcia. Firma należy do międzynarodowego konsorcjum zajmującym się nadzorem inwestycji energetycznych, infrastrukturalnych i hydrotechnicznych.

Morska farma wiatrowa – budowa od 2024 r.

Spółka Baltic Power ma już kontrakty na produkcję, transport i instalację wszystkich kluczowych komponentów potrzebnych do budowy morskiej farmy wiatrowej. Jest też pozwolenie na budowę lądowej części przedsięwzięcia. To jeden z kamieni milowych prowadzących do rozpoczęcia w 2024 r. robót budowlanych posadowienia farmy wiatrowej na Bałtyku i budowy przyłączy. Morska energetyka wiatrowa jest narzędziem wspierającym transformację energetyczną.

Przeczytaj także: Rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu – nowe nabrzeże przeładunkowe