Partnerzy portalu

Jak przygotować ściany do malowania? Praktyczne porady

Opublikowano: 27-06-2023 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Gdy nadchodzi pora na odświeżenie wnętrza, malowanie ścian staje się jednym z najpopularniejszych sposobów przemiany i nadania nowego wyglądu naszym domom. Jednak zanim sięgniesz po pędzel i wałek, ważne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. W tym artykule odkryjesz skuteczne sposoby na przygotowanie ścian do malowania, dowiesz się, jakie akcesoria malarskie są niezbędne, oraz jak osiągnąć profesjonalny efekt.


Fot. pexels.com Fot. pexels.com

Ocena stanu ścian

Zanim przystąpisz do malowania, ważne jest, aby dokładnie ocenić stan swoich ścian. Przyjrzyj się im uważnie i zidentyfikuj ewentualne problemy, takie jak:

 • Odklejający się tynk,
 • Nierówności powierzchni,
 • Dziury i ubytki.

Naprawa i przygotowanie powierzchni

Po dokładnej ocenie stanu ścian, czas na naprawę i przygotowanie powierzchni. Oto kilka kroków, które powinieneś podjąć:

 • Usuwanie starych powłok

Jeśli na ścianach znajdują się stare farby lub tapety, należy je usunąć. Skorzystaj z narzędzi takich jak skrobak, szpachelka lub papier ścierny, aby usunąć powłokę. Pamiętaj, że wszelkie zniszczenia lub dziury należy również naprawić przed malowaniem.

 • Wygładzanie powierzchni

Jeśli na ścianach występują nierówności, możesz użyć szpachli do ich wyrównania. Nałóż szpachlę na nierówności, a następnie wygładź ją szpachelką. Pamiętaj, żeby pozwolić szpachli dobrze wyschnąć przed kontynuowaniem procesu.

 • Szlifowanie powierzchni

Po naprawieniu nierówności przystąp do szlifowania powierzchni. Użyj papieru ściernego o odpowiednim ziarnie, aby wygładzić powierzchnię. Szlifowanie pomoże usunąć drobne niedoskonałości i zapewni lepsze przyleganie farby.

 • Zabezpieczanie okolic ścian

Przed rozpoczęciem malowania warto zabezpieczyć okolice ścian, takie jak listwy, parapety czy okna. Możesz użyć taśmy malarskiej, aby precyzyjnie ochronić te elementy przed przypadkowym zachlapaniem farbą.

Przygotowanie ścian do malowania. Fot. pexels.com Przygotowanie ścian do malowania. Fot. pexels.com

Wybór odpowiednich akcesoriów malarskich

Wybór wałka do malowania

Wybierając wałek do malowania, zwróć uwagę na rodzaj powierzchni, którą będziesz malować. Wałki z dłuższym włosiem świetnie sprawdzą się przy malowaniu powierzchni chropowatych, natomiast do gładkich ścian lepiej użyć wałka z krótszym włosiem. Wałki z teksturowanym wałkiem rolkowym mogą dodać interesujące efekty.

Wybór pędzli do malowania

Pędzle do malowania są niezastąpione przy precyzyjnych pracach i malowaniu trudno dostępnych miejsc. Wybierając pędzle, zwróć uwagę na ich rozmiar i rodzaj włosia. Dostępne są zarówno pędzle naturalne, jak i syntetyczne. Pamiętaj, że odpowiednio dobrany pędzel ułatwi pracę i pozwoli osiągnąć lepsze efekty.

Dodatkowe akcesoria malarskie

Oprócz wałków i pędzli, warto zaopatrzyć się w inne przydatne akcesoria malarskie. Oto kilka przykładów:

 • Taśma malarska: do precyzyjnego zabezpieczania okolic ścian
 • Płachta ochronna: do zabezpieczania podłóg i mebli przed przypadkowym zachlapaniem farbą
 • Wiaderko i mieszadło: do przygotowania farby i mieszania jej w trakcie malowania
 • Rękawiczki ochronne: do ochrony dłoni przed farbą i chemikaliami

Podsumowanie

Skuteczne przygotowanie ścian do malowania to kluczowy krok podczas procesu remontowego. Aby osiągnąć profesjonalny efekt, konieczne jest skupienie się na konkretnych działaniach. Przede wszystkim, rozpocznij od oceny stanu ścian, aby wykryć ewentualne nierówności. Następnie przystąp do ich naprawy, usuwając ubytki i wygładzając powierzchnię. Pamiętaj również o odpowiednim zabezpieczeniu powierzchni, aby uniknąć przypadkowego zachlapania innych elementów.

Wybierz odpowiednie narzędzia malarskie, takie jak wałki i pędzle, dostosowane do rodzaju malowania oraz struktury ścian. Dobrze również zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria malarskie, takie jak taśmy malarskie czy kuwety, które ułatwią Ci pracę i zapewnią dokładne wykończenie. Dzięki tym konkretnym wskazówkom, Twój remont będzie przebiegał sprawnie, a ściany po malowaniu będą emanować świeżością i nowym wyglądem.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia