Technika gięcia blach na prasie krawędziowej

Gięcie blach na prasie krawędziowej opiera się na zastosowaniu dwóch głównych narzędzi: górnego puncu i dolnej matrycy. Blacha jest umieszczana pomiędzy te narzędzia, a następnie poddawana działaniu siły nacisku. W rezultacie blacha zagina się wzdłuż osi gięcia, uzyskując pożądany kształt. Kluczowym elementem tego procesu jest precyzyjne ustawienie i kontrola parametrów, które mogą być programowane za pomocą systemu sterowania numerycznego (CNC).

Prasy krawędziowe są dostępne w różnych rozmiarach i konfiguracjach, co pozwala na gięcie blach o różnych grubościach i wymiarach. W zależności od potrzeb, można stosować różne rodzaje narzędzi, aby uzyskać odpowiednią geometrię wygięcia.

Zastosowania gięcia blach na prasie krawędziowej

Gięcie blach na prasie krawędziowej znalazło szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Poniżej przedstawiamy niektóre z głównych zastosowań:

  • Przemysł motoryzacyjny: W produkcji samochodów, gięcie blach na prasie krawędziowej wykorzystuje się do tworzenia elementów karoserii, progów, drzwi czy nadwozi.
  • Przemysł elektroniczny: W tej dziedzinie prasa krawędziowa używana jest do produkcji obudów i paneli dla różnego rodzaju urządzeń elektronicznych.
  • Przemysł meblarski: Gięcie blach na prasie krawędziowej pozwala na formowanie elementów mebli, takich jak blaty stołów, oparcia krzeseł czy nogi stołów.
  • Przemysł HVAC: Wytwarzanie komponentów do systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji wymaga precyzyjnego gięcia blachy.
  • Przemysł metalowy: Prasa krawędziowa jest wykorzystywana do produkcji różnego rodzaju elementów metalowych, włączając w to elementy konstrukcyjne i dekoracyjne.

Zalety gięcia blach na prasie krawędziowej

  1. Precyzja i powtarzalność: Dzięki zaawansowanym systemom sterowania numerycznego, gięcie blach na prasie krawędziowej zapewnia wysoką precyzję i powtarzalność, co jest niezwykle ważne w produkcji seryjnej.
  2. Szybkość produkcji: Prasy krawędziowe umożliwiają efektywne wykonywanie gięcia, co skraca czas produkcji i zwiększa wydajność procesu.
  3. Wszechstronność: Dzięki różnym narzędziom i możliwościom programowania, prasa krawędziowa może tworzyć różnorodne kształty i zagięcia, co sprawia, że jest uniwersalnym narzędziem w przemyśle metalowym.
  4. Oszczędność materiału: Precyzyjne ustawienie narzędzi minimalizuje ilość odpadów i zmniejsza zużycie materiału, co przekłada się na niższe koszty produkcji.
  5. Bezpieczeństwo pracy: Nowoczesne prasy krawędziowe są wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, które chronią operatorów przed ryzykiem urazów.