Na poziomie 900 w Ruchu „Zofiówka” powstał Główny Skład Materiałów Wybuchowych (GSMW). Magazyn zapewnia ich bezpieczne przechowywanie, skróci się czas dojścia do miejsc wykonywania robót strzałowych, sprawniejsza będzie organizacja pracy.
Główny Skład Materiałów Wybuchowych. Fot. Michał Kaczorek/JSW
Prace nad GSMW rozpoczęto od wyboru odpowiedniego miejsca i analizy potrzeb. Na tej podstawie powstał projekt składu materiałów wybuchowych. W ramach robót wydrążono wyrobiska (638 m) i wykonano powłoki z torkretu (betonu natryskowego). Ostatnim etapem było wyposażenie magazynu tak, by spełniał wymogi obowiązujących przepisów i polskiej normy. Cel osiągnięto wykonując, jak informuje JSW, tamy, pobierki i wylewki na spągu, zabudowy torowiska wraz z montażem obrotnic torowych, konstrukcji do składowania środków strzałowych, powłoki wapiennej, instalacji sygnalizacyjnej i oświetleniowej oraz instalacji uziemiającej.
Wcześniej materiały wybuchowe składowano na poziomie 705. To jednak znacząco wydłużało ich transport do miejsc wykonywania robót strzałowych. Kopalnia miała też mobilny skład o ograniczonej pojemności magazynowej. Ze względu na specyfikę przechowywania materiałów wybuchowych wymagał znacznych nakładów pracy.
Konieczność budowy GSMW na poziomie 900 związana była z potrzebą dostarczania środków strzałowych do rejonów wykonania planowanych robót udostępniających i przygotowawczych na poziomie 900, budowanego poziomu 1080 oraz rejonu prowadzenia pogłębiania szybu IIz z poziomu 900 do 1080 – podsumował Piotr Pustelnik, kierownik działu techniki strzałowej kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie.
Przeczytaj także: Bomba z II wojny światowej znaleziona na budowie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.