Ze stacji Olkusz znajdującej się na linii kolejowej nr 62 Tunel–Sosnowiec można podróżować pociągami regionalnymi i dalekobieżnymi w kierunkach m.in. Sędziszowa i Krakowa oraz Katowic.

W ramach przebudowy zaplanowano dwa nowe perony o długościach 400 i 500 m. Standardowo będą wyposażone w wiaty, ławki, tablice informacyjne oraz oznakowanie z systemem ścieżek dotykowych dla osób niedowidzących i słabo widzących. Pod torami powstanie przejście podziemne z windą, które zastąpi kładkę dla pieszych.

Zostanie wymienionych pięć torów wraz z siecią trakcyjną, dojdzie do modernizacji urządzeń telekomunikacyjnych, energetycznych i sterowania ruchem kolejowym. Olkuska stacja ma pełnić funkcję przesiadkowego węzła komunikacyjnego m.in. w związku budową linii kolejowych CPK.

Wykonawcą zadania o wartości 110 mln zł netto jest firma Swietelsky Rail Polska. Ma być ono zrealizowane do końca 2025 r. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu „Prace na liniach kolejowych nr 62, 660 na odcinku Tunel–Bukowno–Sosnowiec Płd.” o wartości 426 mln zł mln zł netto.

Prace na szlaku Tunel–Sosnowiec są prowadzone od 2016 r. Dotychczas wydano na nie 298 mln zł netto w woj. małopolskim i 115 mln zł netto w woj. śląskim. W tym czasie zmodernizowano stację Wolbrom i przystanki Gajówka, Jeżówka, Zarzecze, Chrząstowice Olkuskie. Wybudowano też przystanek Wolbrom Zachodni (z Rządowego Programu Przystankowego).

Przeczytaj także: Największe firmy budowlane w Polsce 2023 – TOP 15