W I połowie 2026 r. w szczecińskim porcie rozpocznie się produkcja wież wiatrowych XXL dla elektrowni morskich. Będą one dostosowane do turbin nowej generacji o jednostkowej mocy 20 MW. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ) podpisał umowę z hiszpańską firmą Windar Renovables.
Hiszpańska firma będzie w Szczecinie produkować wieże wiatrowe. Fot. Windar Renovables
Wartość inwestycji to 70 mln euro, planowane zatrudnienie to 400–450 pracowników. Hiszpanie podkreślają, że liczą na udział polskich dostawców. W zakładzie będą produkowane wieże i fundamenty dla morskich farm wiatrowych, później transportowane m.in. drogą morską. Powierzchnia wydzierżawionego przez hiszpańską spółkę terenów to 17 ha w rejonie Kanału Dębickiego Portu Szczecin. Znajdą się na niej fabryka i obszary do składowania produkowanych elementów.
Platformy jacket dla morskich farm wiatrowych. Fot. Windar Renovables
Po terminalu instalacyjnym do obsługi morskich farm wiatrowych w porcie morskim w Świnoujściu to następne przedsięwzięcie w zespole portów w Szczecinie i Świnoujściu związane z produkcją energii ze źródeł odnawialnych, które powstanie przy współpracy z ZMPSiŚ – czytamy w komunikacie.
Windar Renovables produkuje, poza wieżami, wszystkie konstrukcje do podparcia morskich wież wiatrowych, jak fundamenty, platformy jacket i monopale XXL. Spółka ma 13 centrów produkcyjnych, w tym cztery w Hiszpanii i po jednym w Meksyku, Brazylii oraz Indiach. Wyprodukowała ponad 14,3 tys. wież wiatrowych. W kraju działa przez spółkę zależną Windar Polska.
W Szczecinie powstaną też dwie fabryki produkujące łopaty wirników i gondole morskich farm wiatrowych.
Przeczytaj także: Terminal instalacyjny morskich farm wiatrowych. Otwarcie w 2025 r.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.