Partnerzy portalu

Droga S7 – przeniesienie domu na budowie trasy z tunelem

Opublikowano: 10-04-2024 Źródło: GDDKiA

Podczas budowy odcinka drogi S7 Lubień–Rabka-Zdrój jednym z zadań było przeniesienie pokaźnego domu drewnianego, kolidującego z tunelem pod Małym Luboniem. Zabytkowy budynek należał do pisarza Jalu Kurka. Właśnie został przekazany gminie Jordanów.


Dom Jalu Kurka przed rozbiórką. Fot. GDDKiA Dom Jalu Kurka przed rozbiórką. Fot. GDDKiA

Artysta dom w zakopiańskim stylu postawił pod koniec lat 50. XX w. na miejscu chałupy jego matki. Pokaźny budynek ma cztery kondygnacje, 11 pomieszczeń i powierzchnię użytkową 259 m2.

Ponieważ znajdował się w pobliżu portalu północnego tunelu, zadecydowano o rozbiórce obiektu i przeniesieniu w nowe miejsce. Dom demontowano zimą na przełomie lat 2021 i 2022. Dalsze prace obejmowały renowację drewnianych elementów konstrukcji, a także uzupełnienie i odtworzenie zniszczonych części. Wszystko przetransportowano i odbudowano 4 km na południowy zachód od pierwotnej lokalizacji. Znajduje się teraz na działce w pobliżu boiska i pływalni w Naprawie.

Dom przy portalu tunelu drogi S7. Fot. GDDKiA Dom przy portalu tunelu drogi S7. Fot. GDDKiA

Jalu Kurek urodził się w 1904 r., umarł w 1983 r. Był przedstawicielem grupy literackiej Awangarda Krakowska, poetą, pisarzem, redaktorem i tłumaczem. Rodzinnie związany z Naprawą, stąd pochodziła jego matka. Przez znaczącą część życia pracował w Krakowie, jego imię nosi park przy ul. Warszawskiej. Najbardziej znany jest z powieści Grypa szaleje w Naprawie, napisanej przed II wojną światową. Pokazał w niej trudną rzeczywistość wsi małopolskiej w okresie Wielkiego Kryzysu lat 30. XX w.

Dom Jalu Kurka po przeniesieniu. Fot. GDDKiA Dom Jalu Kurka po przeniesieniu. Fot. GDDKiA

Sam tunel w ciągu drogi S7 drążono od 6 marca 2017 r. z obu stron. Roboty odbywały się w trybie całodobowym. Nawy przebito w 2019 i 2020 r., a obiekt otwarto 12 listopada 2022 r. Od tej pory odnotowano ponad 10 mln przejazdów.

Przeczytaj także: Największe lotniska w Polsce 2024 [RANKING]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!