• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

W Porcie Szczecin powstanie kolejowy węzeł przeładunkowy

Opublikowano: 14-05-2024 Źródło: ZMPSiŚ

W Porcie Szczecin powstanie multimodalny węzeł przeładunkowy. Wybudowana zostanie kolejowa stacja przeładunkowa, przebudowana będzie rampa ro-ro przy istniejącym nabrzeżu. Przedsięwzięcie o wartości 8,7 mln euro uzyskało dofinansowanie unijne w kwocie 4,3 mln euro.


W Porcie Szczecin powstanie kolejowy węzeł przeładunkowy. Fot. ZMPSiŚ W Porcie Szczecin powstanie kolejowy węzeł przeładunkowy. Fot. ZMPSiŚ

Budowa multimodalnego kolejowego węzła przeładunkowego rozpocznie się w czerwcu 2024 r., a zakończy w listopadzie 2026 r.

Kolejowa stacja przeładunkowa zajmie obszar o powierzchni 11 tys. m2 i nośności 100 kN/m2. Obiekt zaplanowano na skrzyżowaniu z czterotorową, zelektryfikowaną bocznicą kolejową. Infrastruktura umożliwi jednoczesną obsługę dwóch pociągów o długości 750 m każdy.

W ramach przebudowy rampy ro-ro dojdzie do jej poszerzenia z 25 m do 32 m. Zmodernizowana będzie też płyta nabrzeża i powiększony dostęp do rampy pozwalający na bezpieczne wejścia i wyjścia z tego obiektu. Relokowany zostanie system cumowniczy. Realizacja zadania umożliwi obsługę dużych statków typu ro-ro o szerokości do 34 m, długości 240 m i zanurzeniu do 11 m.

Fot. ZMPSiŚ Fot. ZMPSiŚ

Multimodalny kolejowy węzeł przeładunkowy będzie działać na potrzeby cywilne i wojskowe. Zostanie połączony z istniejącym systemem wewnętrznej kolei portowej oraz wewnętrznymi drogami portowymi połączonymi siecią bazową TEN-T. Przedsięwzięcie ma na celu uniknięcie zatorów w transporcie kolejowym, obsługę klientów z Unii Europejskiej, zaopatrzenie wojskowe jednostek NATO w Polsce i krajach sojuszniczych. Poprawi się kolejowy transport kontenerowy w relacjach z Ukrainą i Mołdawią. Dodatkowo, sprawniejszy będzie rozwój energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska przewozów towarowych pociągami w korytarzach Bałtyk–Adriatyk oraz Morze Północne–Bałtyk.

Przeczytaj także: Warszawa. Metro będzie jeszcze dłuższe. Są oferty

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia