Powierzchnia zajezdni tramwajowej na Annopolu wynosi prawie 12 ha. W obiekcie jest 16 km torów. Inteligentny system sterowania będzie częściowo zasilany z instalacji fotowoltaicznych. Ogrzewanie zapewnią pompy ciepła. Na 20% powierzchni znajdzie się zieleń. Na torowisku pojawi się rozchodnik, a na ścianach budynków będą pnącza. Zaplanowano nasadzenia drzew i krzewów.

W zajezdni zainstalowano system informatyczny, który zautomatyzuje wiele czynności tradycyjnie wykonywanych ręcznie pracowników. Każdy wjeżdżający i wyjeżdżający tramwaj zostanie zidentyfikowany, a po sprawdzeniu, na którym torze się znajduje, będzie skierowany na miejsce docelowe. Sterowanie zwrotnicami i semaforami będzie samoczynne, odbędzie się bez udziału motorniczych. Przyniesie to siedem godzin oszczędności dziennie. Do systemu dołączą myjnia i stanowiska diagnostyczne. Pracownicy serwisujący tramwaje przekażą dane do bazy danych za pośrednictwem tabletów i smartfonów. Dzięki automatyzacji koszty obniżą się o 1 mln zł rocznie. W ciągu 10 lat zwróci się niemal cała kwota wydana na kupno i montaż systemu.

Poza odnawialnymi źródłami energii pojawią się zbiorniki retencyjne. Zgromadzona deszczówka posłuży do mycia placów, pojazdów, spłukiwania toalet i podlewania terenów zielonych.

Zadanie o wartości 689 mln zł wykonuje konsorcjum firm ZUE i Yörük Yapı Inşaat. Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wynosi 555 mln zł.

Przeczytaj także: Mazowsze – dwa zabytkowe dworce odzyskały blask