• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warszawa. Zajezdnia tramwajowa na Annopolu niemal gotowa

Opublikowano: 12-12-2024 Źródło: UM Warszawa

Zajezdnia Annopol w Warszawie znajduje się na terenie o powierzchni 12 ha. Podczas robót powstało 16 km toru pojedynczego, ułożono 100 zwrotnic. W 14 budynkach tramwaje są serwisowane, naprawiane, malowane i myte. Obiekt obsadzono roślinnością, częściowo jest zasilany zieloną energią.


Zajezdnia tramwajowa Annopol. Fot. Cezary Warś/UM Warszawa Zajezdnia tramwajowa Annopol. Fot. Cezary Warś/UM Warszawa

W zajezdni aktualnie pracuje 190 osób, ale docelowo ma być ich 430. Pierwsze 25 tramwajów wyjechało z obiektu w dniu otwarcia trasy tramwajowej do Wilanowa. 38 brygad obsługuje cztery pobliskie linie tramwajowe. Bez tej zajezdni Tramwaje Warszawskie nie byłyby w stanie obsługiwać zwiększonej liczby tramwajów – po uruchomieniu trasy do Wilanowa na tory codziennie wyjeżdża teraz rekordowa liczba 456 tramwajów – czytamy w komunikacie.

Zajezdnia tramwajowa Annopol. Fot. Cezary Warś/UM Warszawa Zajezdnia tramwajowa Annopol. Fot. Cezary Warś/UM Warszawa

Trwa rozruch zakładu, ma się zakończyć w I kwartale 2025 r. Prowadzone są szkolenia pracowników. Zajezdnią zarządza system cyfrowy identyfikujący każdy wjeżdżający i wyjeżdżający tramwaj. Automatyczne jest sterowanie zwrotnicami (70%) i semaforami. W obiekcie zainstalowano pompy ciepła, panele fotowoltaiczne i zbiorniki na deszczówkę. Ta używana jest do spłukiwania toalet, mycia pojazdów oraz podlewania zieleni.

Prace w zajezdni Annopol. Fot. Rafał Motyl/UM Warszawa Prace w zajezdni Annopol. Fot. Rafał Motyl/UM Warszawa

Rośliny zajmują powierzchnię 24 tys. m2, czyli 20% terenu zajezdni. Zieleń znajduje się na elewacjach pięciu budynków, obsadzono nią ekrany akustyczne i tory dojazdowe.

Poprzednią zajezdnię tramwajową w Warszawie otwarto w 1963 r.

Zajezdnia Annopol. Fot. Rafał Motyl/UM Warszawa Zajezdnia Annopol. Fot. Rafał Motyl/UM Warszawa

Kontrakt na realizację obiektu o wartości 715,8 mln zł brutto podpisano pod koniec 2021 r. Zadanie wykonuje konsorcjum firm ZUE i Yörük Yapi Inşaat. Dofinansowanie budowy zajezdni i trasy tramwajowej do Wilanowa z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) wyniosło 900 mln zł.

Przeczytaj także: Kraków. Plany budowy nowej trasy tramwajowej. Będzie dofinansowanie?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia