Partnerzy portalu

Kraków. Plany budowy nowej trasy tramwajowej. Będzie dofinansowanie?

Opublikowano: 10-07-2024 Źródło: ZIM Kraków

Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie (ZIM) planuje rozbudowę infrastruktury tramwajowej na północy Krakowa o trasę z Krowodrzy Górki na Azory. Złożono wniosek o dofinansowanie inwestycji z unijnego Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027 (FEnIKS).


Linia tramwajowa Azory–Górka Narodowa w Krakowie. Wizualizacja: ZIM Kraków Linia tramwajowa Azory–Górka Narodowa w Krakowie. Wizualizacja: ZIM Kraków

Szacowne koszty budowy linii tramwajowej od pętli Krowodrza Górka wzdłuż ul. Opolskiej do pętli Azory o długości 2,2 km wynosi około 250 mln zł, przy czym koszt kwalifikowany do unijnego dofinansowania przekracza 203 mln zł. ZIM chce uzyskać do 85%. tej kwoty, czyli blisko 173 mln zł. Decyzja zapadnie do końca 2024 r.

Krakowskie osiedle Azory nie ma jeszcze żadnych połączeń tramwajowych. Budowa pozwoli skomunikować je z centrum miasta. Powstanie też parking w systemie P+R, gdzie będzie można zostawić samochód i przesiąść się na komunikację miejską.

Źródło: ZTP w Krakowie Źródło: ZTP w Krakowie

W ramach zadania ma powstać trasa tramwajowa (2,2 km toru podwójnego) od pętli Krowodrza Górka do planowanej pętli Azory (w miejscu autobusowej powstanie autobusowo-tramwajowa). Przewidziano zadaszenie, terminal pasażerski, cztery pary przystanków. Przebudowane będą ulice i skrzyżowania, chodniki i ścieżki rowerowe (będą też nowe). Zostaną zamontowane ekrany akustyczne, mieszkańcy i podróżni zyskają kładkę pieszo-rowerową nad ul. Weissa w bezpośrednim sąsiedztwie parkingu P+R.

Linia tramwajowa będzie włączona do obszarowego systemu sterowania ruchem. Istniejąca kładka nad ul. Opolską zyska windy. 190 m od pętli Azory powstanie trzypoziomowy parking P+R na 200 samochodów i zadaszony parking Bike & Ride z 60 stanowiskami postojowymi. Przy pętli zaplanowano kolejnych 58.

Trwa procedura związana z zezwoleniem na realizację inwestycji drogowej. ZIM zakłada, że zostanie ono wydana w pierwszej połowie 2025 r. Potem dojdzie do przetargu na roboty budowlane.

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S7. Ten węzeł domknie obwodnicę Krakowa

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia