Partnerzy portalu

TOP 20: najwyższe budynki świata

Opublikowano: 05-08-2018 Źródło: inzynieria.com

Wśród najwyższych budynków świata nie ma ani jednej konstrukcji europejskiej, a większość pozycji na liście zajmują wieżowce chińskie. Każda z budowli jest interesująca, dlatego zapraszamy do lektury rankingu – tym bardziej, że już niedługo pierwsze miejsce zajmie zupełnie inny wieżowiec.


Najwyższe budynki na świecie Fot. IR Stone/Shutterstock Najwyższe budynki na świecie Fot. IR Stone/Shutterstock

Najwyższe budynki świata - na jakiej podstawie nadaje się taki status? Należy poprawnie określić wysokość wieżowca. Do 1996 r. wysokość budynków była mierzona do strukturalnego wierzchołka, czyli do najwyżej położonej integralnej części wieżowca, zazwyczaj iglicy. Co ważne, nie wliczano do tej wysokości masztów i anten. Council on Tall Buildings and Urban Habitat uznał, iż można wysokości budynków liczyć na cztery sposoby:

 • zmierzyć wysokść strukturalną,
 • zmierzyć wysokość do dachu,
 • zmierzyć wysokość całkowitą,
 • zmierzyć wysokość do najwyżej położonego piętra.

Podane niżej wymiary to wysokość całkowita.

1. Burj Khalifa – 828 m –Zjednoczone Emiraty Arabskie - najwyższy budynek na świecie

Fot. Ilona Ignatova/Shutterstock Fot. Ilona Ignatova/Shutterstock

Przez niemal dekadę (budowę tego wieżowca rozpoczęto w 2004 r., a zakończono w 2009 r.) najwyższy budynek na świecie. Wysokość 829 m konstrukcja osiągnęła 17 stycznia 2009 r.  Dubajski wieżowiec, którego budowa kosztowała 1,5 mld USD, ma 163 piętra użytkowe. Burj Khalifa (Burdż Chalifa) zaprojektowany został przez buiro architektoniczne Skidmore, Owings and Merrill, które zaprojektowało także budynki Willis Tower oraz One World Trade Center. Centralny rdzeń oraz trzy ramiona nawiązywać mają do kwiatu pustyni.

 

2. Shanghai Tower –  632 m – Chiny - najwyższy budynek na świecie i w Chinach

Fot. Eugene Lu/Shutterstock Fot. Eugene Lu/Shutterstock

2,4 mld USD kosztowała budowa najwyższego budynku Chinach, tj. Shanghai Tower. Inwestorem oraz wykonawcą jest Shanghai Tower Construction & Development Co., Ltd. reprezentująca trzy firmy: Shanghai Chengtou Corp., Luijiazui Finance & Trade Zone Development Co., Ltd., oraz Shanghai Construction Group. Wieżowiec zaprojektowało biuro architektoniczne Gensler. Budowa trwała siedem lat, od 2008 r., ale ostatecznie obiekt oddano do użytku w 2017 r.

3. Abradż al-Bajt – 601 m – Arabia Saudyjska

Fot. King Eliot/Wikimedia Commons Fot. King Eliot/Wikimedia Commons

Podium zamyka postmodernistyczny kompleks hotelowy w Arabii Saudyjskiej, a konkretnie w świętej dla islamu Mekce. Powstawał w latach 2004-2011, według projektu biura architektonicznego SL Rasch. Spora część gości gości hotelowych to zapewne pielgrzymi, gdyż obiekt znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie meczetu Al-Masdżid al-Haram.

4. Ping An Finance Center – 599,3 m – Chiny

Fot. outcast85/Shutterstock Fot. outcast85/Shutterstock

Na miejscu czwartym najwyższy biurowiec na świecie, o 115 kondygnacjach. Ta chińska konstrukcja do dachu mierzy jednak jedynie 562 m. Zaprojektowany przez Kohn Pedersen Fox Associates.

5. Lotto World Tower – 554,8 m – Korea Południowa

Fot. TRAVAL TAKE PHOTOS.Shutterstock Fot. TRAVAL TAKE PHOTOS.Shutterstock

Najwyższy budynek w Korei Południowej powstawał przez bez mała 30 lat. Wiele czasu zajęły przygotowania: aż 13 lat. Po otrzymaniu zgody władz na budowę (2010 r.) konstrukcję budowano kilka lat; choć już rok 2016 fetowany był hucznie również w obrębie wieżowca (na fasadzie budynku pojawił się świetlny napis 2016), oficjalne otwarcie wieżowca, w którym znajdują się pokoje hotelowe i apartamenty mieszkalne, nastąpiło w 2017 r. Warto dodać, że budynek ma 123 piętra naziemne i aż sześć podziemnych.

 

6. One World Trade Center – 541,4 m – USA - najwyższy budynek Ameryki Północnej

Fot. Allard One/Shutterstock Fot. Allard One/Shutterstock

Drugą piątkę otwiera amerykańska Wieża Wolności, Freedom Tower, obecnie znana jako (One) 1 World Trade Center: jeden z czterech wieżowców, które mają powstać w miejscu zniszczonych w wyniku zamachu terrorystyczngo z 11 września 2001 r. bliźniaczych wież World Trade Center (WTC). Jego wysokość wynosi 541 m, czyli (wg amerykańskiej miary) 1776 stóp, które symbolicznie oznaczają datę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Jest to najwyższy budynek w USA, a jednocześnie najwyższy budynek w Ameryce Północnej.

7. Guangzhou Chow Tai Fook Finance Centre – 530 m – Chiny

Fot. Pavel L Photo and Video/Shutterstock Fot. Pavel L Photo and Video/Shutterstock

Wyższa z dwóch wież Guangzhou Twin Towers (druga ma 439 m wysokości). Na 116 piętrach (w tym pięciu podziemnych) ulokowano hotel, biura, apartamenty, a nawet sklepy. W części podziemnej znajduje się też przystanek kantońskiego metra.

8. Taipei 101 – 509,2 m – Tajwan

Fot. KabirK/Shutterstock Fot. KabirK/Shutterstock

Do 4 stycznia 2010 r. (uroczyste otwarcie Burj Khalifa w Dubaju) dzierżył przyznawany oficjalnie przez Council on Tall Buildings and Urban Habitat tytuł najwyższego ukończonego budynku świata. W związku z częstymi w tej części globu huraganami i trzęsieniami ziemi, konstrukcję wyposażono w odpowiednie systemy zabezpieczeń. Co roku w Nowy Rok z dachu Taipei 101 wystrzeliwane są jedne z najbardziej znanych na świecie fajerwerki.

9. Shanghai World Financial Center - 492,1 m – Chiny

Fot. outcast85/Shutterstock Fot. outcast85/Shutterstock

Kolejny na liście szanghajski wieżowiec. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest otwór w kształcie trapezu. Pierwotnie miał on być okrągły i mieścić w sobie koło widokowe/karuzelę typu diabelski młyn. Wokół projektu narosły jednak kontrowersje, wynikające ze skojarzeń okrągłego otworu z flagą Japonii, dlatego ostatecznie zdecydowano na otwór w kształcie trapezu o szerokości 50 metrów. Na przedostatnim, 100. piętrze, znajduje się zewnętrzny taras widokowy dla turystów

10. International Commerce Centre – 484 m – Chiny

Fot. Evannovostro/Shutterstock Fot. Evannovostro/Shutterstock

Na ostatnim miejscu pierwszej dziesiątki najwyższych budynków na świecie znajduje się 118-kondygnacyjny chiński wieżowiec. Budowany przez osiem lat, od 2002 r. Na ostatnim, 118. piętrze, mieści się najwyżej położony basen na świecie.

 

W drugiej dziesiątce najwyższych budynków świata znajdują się:

 1. Petronas Towers 1 w Malezji, 452 m;
 2. Petronas Towers 2 w Malezji, 451,5 m;
 3. Zifeng Tower w Chinach, 450 m;
 4. Willis Tower w USA, 442 m;
 5. Kingkey 100 w Chinach, 441,9;
 6. Guangzhou International Finance Center w Chinach, 438 m;
 7. 432 Park Avenue w USA, 425,5 m;
 8. Trump International Hotel and Tower w USA. 423,4 m;
 9. Jin Mam Tower w Chinach, 420,5 m;
 10. Two International Finance Center w Chinach, 415,8 m.

TOP 20: najwyższe budynki w Europie

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia