Ścieżka, która powstała w woj. warmińsko-mazurskim, jest pierwszą w Polsce świecącą trasą dla rowerzystów niepotrzebującą dodatkowego zasilania.
Pierwsza w Polsce świecąca ścieżka rowerowa /Fot. TPA sp. z o.o.
W pobliżu Lidzbarka Warmińskiego, na szlaku prowadzącym nad Jezioro Wielochowskie powstała pierwsza w Polsce świecąca ścieżka dla rowerzystów. Co istotne, szlak nie potrzebuje żadnego zasilania – jest w zupełności samowystarczalny. Autorem projektu świecącej nawierzchni jest laboratorium TPA w Pruszkowie.
Z czego wykonana została świecąca ścieżka?
Nawierzchnia świecącej ścieżki rowerowej zawiera tzw. luminofory, czyli specjalne substancje syntetyczne, które „ładują” się za pomocą światła dziennego, a następnie nocą emitują nagromadzoną energię. Materiał, z którego stworzyliśmy ścieżkę rowerową, jest w stanie oddawać światło przez ponad 10 godzin. Oznacza to, że przez całą noc ścieżka emituje energię świetlną i ponownie gromadzi ją następnego dnia. Co ważne, efekt zawdzięczamy wyłącznie właściwościom użytego kruszywa, bez konieczności wspomagania dodatkowymi źródłami energii. Do budowy ścieżki w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego wybraliśmy luminofory świecące na niebiesko, aby zachować spójność z mazurskim krajobrazem – tłumaczy dr inż. Igor Ruttmar, prezes TPA sp. z o.o.
Luminescencja
Działanie materiału, z którego powstała ścieżka, związane jest ze zjawiskiem luminescencji. Polega ono na pochłonięciu promieniowania elektromagnetycznego z obszaru widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni. Pochłonięta energia jest następnie emitowana w postaci światła, na ogół o energii mniejszej niż energia światła wzbudzającego. Jest to rozwiązanie nie tylko bezpieczne, ale wręcz poprawiające bezpieczeństwo rowerzystów po zmroku.
Zapraszamy do obejrzenia galerii:
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.