Spółka taborowa Centralnego Portu Komunikacyjnego zakupi pociągi, w potem będzie je wynajmować. Zaplanowano wieloletnie umowy na obsługę linii kolei dużych prędkości. Takie rozwiązanie sprawdza się np. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Skandynawii i krajach Beneluksu. Podpisano kontrakt na biznesplan tzw. poolu taborowego.
![CPK planuje wynajmować pociągi przewoźnikom. Fot. ilustr. Maciej/Adobe Stock](https://inzynieria.com/uploaded/articles/crop_5/96733.jpg)
- Wartość poolu taborowego wynosi 8,7 mld zł
- To rozwiązanie da przewoźnikom dostęp do nowoczesnych pociągów bez ryzyka
- Prędkość najszybszych zakupionych pojazdów ma być większa niż 300 km/godz.
Koleje dużych prędkości. Kontrakt na biznesplan
Umowę zawarto na, jak informuje CPK, na przygotowanie biznesplanu i testu prywatnego inwestora dla spółki taborowej, która będzie udostępniać pociągi organizatorom i operatorom wraz z usługą zarządzania taborem. Opcją jest możliwość zamówienia memorandum inwestycyjnego dla potencjalnego partnera kapitałowego.
Zadaniem wykonawcy jest analiza europejskiego rynku najmu taboru pasażerskiego i wskazanie najlepszego rozwiązania do wdrożenia w spółce taborowej CPK. Dostarczy on także wiedzę ekspercką o funkcjonowaniu spółek typu ROSCO (ang. Rolling Stock Operating Company). Zbada stawki najmu taboru pasażerskiego i poziomu możliwych do uzyskania przychodów. Powstanie aktualizacja modelu finansowego dla CPK. Zadanie zrealizuje firma EY.
Koleje dużych prędkości. Trudności z zakupem taboru
Zakupy pociągów kolei dużych prędkości wiążą się z istotną barierą wejścia. A to przy relatywnie niskiej marży nie gwarantowało, że tabor zostanie dostarczony w 2032 r. Dlatego wybrano inne rozwiązanie, czyli pool taborowy. Sfinansowanie zakupu przez CPK ograniczy ryzyko inwestycyjne organizatorów i operatorów. Ci, zamian za okresowy najem, uzyskają nowoczesne pojazdy w odpowiednim standardzie.
Szacowana wartość tego projektu to 8,7 mld zł. 1,7 mld zł z tej kwoty będzie pochodzić z emisji obligacji, a reszta z finansowania komercyjnego: kapitałowego i dłużnego – czytamy w komunikacie.
Źródło: CPK
Zaplanowano zakupy tabory trzech kategorii:
- InterCity KDP (maksymalna prędkość eksploatacyjna >300 km/godz.) – do obsługi połączeń między aglomeracjami,
- Aero Express (max. prędkość eksploatacyjna: 200 km/godz.) – dwusystemowy tabor konwencjonalny, z dostosowanym wnętrzem do potrzeb pasażerów lotniska (do obsługi połączenia Warszawy i Łodzi z CPK),
- InterRegio (max. prędkość eksploatacyjna: 200 km/godz.) – dwusystemowy tabor konwencjonalny dla połączeń międzyregionalnych na potrzeby zainteresowanych urzędów marszałkowskich lub ich operatorów.
Koleje dużych prędkości. Tylko PKP Intercity ma szybkie pociągi
Średni wiek pociągów w Polsce przekracza 30 lat. Jedynym posiadaczem taboru kolei dużej prędkości jest PKP Intercity. Ma 20 pociągów Pendolino, które mogą rozpędzić się do 250 km/godz. (pod warunkiem dostosowania infrastruktury).
W ostatnich latach rośnie liczba przewozów pasażerskich. W latach 2023 i 2024 odnotowano przyrost o 10% rok do roku. Planowana w Unii Europejskiej liberalizacja rynku w IV Pakiecie Kolejowym może dodatkowo zwiększyć ten trend. Z Pasażerskiego Modelu Transportowego wynika, że po uruchomieniu w Polsce pierwszych połączeń kolei dużych prędkości dojdzie do szybkiego wzrostu liczby pasażerów.
Przeczytaj także: Lotnisko CPK z decyzją lokalizacyjną
![](/themes/inzynieria/img/grafikidoart/QS.png)
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
![](/themes/inzynieria/img/grafikidoart/ramka_QS.png)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.