Spółka Centralny Port Komunikacyjny planuje ogłoszenie przetargu na dodatkowe ekspertyzy stanu technicznego budynków nad planowanym tunelem kolei dużych prędkości. Postępowanie będzie ogłoszone w I kwartale 2025 r.
Wizualizacja tunelu kolei dużych prędkości CPK. Źródło: CPK
- Ponowne badanie stanu technicznego budynków ma zwiększyć bezpieczeństwo
- Zaplanowano zabezpieczenie kamienic i ewentualne przeprowadzki
- Tunel kolei dużych prędkości ma być gotowy do III kw. 2028 r.
Drążenie tunelu pod gęsto zabudowanymi terenami
Tunel po Łodzią będzie najważniejszym elementem linii „Y” – szlaku kolei dużych prędkości łączącego Warszawę, Łódź, Wrocław i Poznań. Zostanie wydrążony pod gęstą zabudową miasta. Podczas opracowywania projektu budowlanego przeprowadzono ocenę stanu technicznego budynków, teraz zaplanowano pogłębienie wcześniejszych analiz.
Naszym priorytetem jest realizacja inwestycji kolejowej w Łodzi z troską o bezpieczeństwo mieszkańców i zachowaniem najwyższych standardów technicznych – podkreślił Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK.
Zabezpieczanie budynków nad tunelem
W otoczeniu placu budowy tunelu zaplanowano zabezpieczenie kamienic, a w razie potrzeby tymczasowe przeprowadzki mieszkańców. Ze względu na trudne warunki geotechniczne i stan istniejącej zabudowy w Łodzi będą prowadzone kolejne badania. Planowane postępowanie dotyczy oceny stanu zabudowań między komorami Retkinia i Fabryczna.
Źródło: CPK
Wyciągamy wnioski z prowadzonych obecnie prac tunelowych w Polsce, w tym w Łodzi, dlatego stosujemy dodatkowe zabezpieczenia. Nasz tunel będzie miał zupełnie inny przebieg i głębokość kilka razy większą niż ten drążony obecnie w Łodzi przez PKP PLK – powiedział prezes CPK Filip Czernicki.
Tunel CPK ma być poprowadzony na głębokości 25–35 m, dlatego ryzyko jego wpływu na otoczenie powinno być mniejsze.
Wykonawca wskaże metody ochrony
Dokumentacja projektowa wskazuje możliwe do zastosowania rodzaje wzmocnień geotechnicznych i zabezpieczeń strukturalnych, które są niezbędne dla ochrony budynków znajdujących się w obszarze oddziaływania tunelu. Zabezpieczenia kamienic nad tunelem będą realizowane pod bezpośrednim nadzorem inwestora – informuje CPK. Wybór metod zostanie zaproponowany przez wykonawcę na podstawie wyników ekspertyz.
W toku jest przetarg na budowę tunelu. Wybrany oferent przeprowadzi ponowną analizę wzmocnień geotechnicznych i zabezpieczeń strukturalnych z uwzględnieniem stanu technicznego budynków.
Prace związane z budową tunelu
Prace związane z budową tunelu już są prowadzone. Na zaawansowanym etapie jest wzmacnianie fundamentów Łódzkiego Domu Kultury (ŁDK) technikami jet grouting i mikropalowania. W pobliżu osiedla Retkinia powstaje komora startowa dla maszyny TBM o średnicy 14 m. Roboty przy odbiorczej rozpoczną się po zakończeniu działań przy ŁDK.
Przed końcem roku zostaną otwarte oferty na budowę tunelu. Drążnie ma rozpocząć się w IV kwartale 2026 r. i zakończyć do III kw. 2028 r. Po otwarciu linii kolejowej Warszawa–Łódź przejazdy między tymi miastami skrócą się do 40 min.
Przeczytaj także: Warszawa. Wznowiono drążenie tuneli metra
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.