Konsorcjum firm Strabag Infrastruktura Południe, Budimex oraz Budpol wykona prace zabezpieczające na budowie obwodnicy Częstochowy (autostrada A1) na odcinku Częstochowa Blachownia–Częstochowa Północ. Roboty mają być zrealizowane do 15 listopada br.
Budowa A1 obwodnicy Częstochowy. Fot. GDDKiA
- GDDKiA od umowy z poprzednim wykonawcą odstąpiła w kwietniu br.
- KIO nie uznała odwołania Salini Polska
- Wkrótce ma ruszyć przetarg na dokończenie budowy A1 obwodnicy Częstochowy
Wspomniane konsorcjum na budowie obwodnicy Częstochowy zastąpi firmę Salini Polska – pod koniec kwietnia br. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) odstąpiła od umowy z tą spółką. Zdecydowano się na taki krok ponieważ, jak podała w kwietniu GDDKiA, mimo wielokrotnych wezwań nie wypełniał (poprzedni wykonawca) zapisów dotyczących realizacji kontraktu w tym realizacji postępu robót zgodnego z harmonogramem oraz nie regulował płatności dla podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów. Zgodnie ze stanem na 26 kwietnia br., zaawansowanie rzeczowe ogółem budowy odcinka F trasy A1 wynosiło 58,25%, w tym robót – 52,98%.
Kolejnym krokiem był wybór wykonawcy prac zabezpieczających przez negocjacje bez ogłoszenia. To proces zgodny z ustawą Prawo zamówień publicznych. Do udziału zaproszono sześć firm, które są generalnymi wykonawcami trasy A1 w Polsce: Budimex, Berger Bau, Strabag, Pol-Aqua, Mirbud i Intercor oraz dwóch głównych podwykonawców odcinka F, czyli Bud-Pol i Lemar. Ostatecznie wpłynęły trzy oferty. W międzyczasie na wniosek Salini Polska odbyła się rozprawa przed Krajową Izbą Odwoławczą (KIO). Firma domagała się wstrzymania wyłonienia wykonawcy w trybie negocjacji bez ogłoszenia i rozpoczęcia nowego przetargu, w którym mogłaby brać udział. KIO oddaliła to odwołanie.
Odcinek A1 Częstochowa Blachownia–Częstochowa Północ ma 21 km długości. Jak podała teraz GDDKiA, przewidujemy, że wykonawca niezwłocznie przystąpi do przygotowania placu budowy, aby tak szybko, jak to możliwe, ruszyć pełnym frontem robót na autostradowej obwodnicy Częstochowy.
Zadanie polega na wykonaniu robót zabezpieczających na ciągu głównym, robót ziemnych, warstw konstrukcyjnych i bitumicznych, włącznie z podbudową z betonu chudego, nawierzchni z betonu cementowego, a także na wykończeniu obiektów inżynierskich.
A1 pomiędzy węzłami Rząsawa i Blachownia. Źródło: GDDKiA
Równolegle prowadzone są przygotowania do ogłoszenia przetargu na dokończenie prac na odcinku F autostrady A1. Jak napisano w komunikacie, te zamówienie będzie obejmowało wykonanie zakresu niezbędnego do uzyskania decyzji na użytkowanie obiektu budowalnego, warunkującej udostępnienie tego 21 km odcinka autostrady. Chodzi m.in. o elementy BRD, ekrany akustyczne, oświetlenie węzła Rząsawa, ogrodzenie pasa drogowego.
Dodajmy, że na początku sierpnia br. ma być oddany 33 km odcinek A1 od węzła Częstochowa Południe do Pyrzowic. Inne fragmenty, na północy od Częstochowy powstaje pięć odcinków A1, mają być udostępniane w latach 2021, 2022, 2023.
Przeczytaj także: Duże zainteresowanie budową A18. Znamy nowe oferty
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.