Pod koniec kwietnia br. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) odstąpiła od umowy z firmą Salini Polska, która budowała obwodnicę Częstochowy w ciągu autostrady A1 (odcinek F). Teraz, po wstępnych negocjacjach, Dyrekcja zaprosiła osiem firm do składania ofert na realizację zabezpieczenia wykonanych już prac.
Budowa autostrady A1. Fot. GDDKiA
- GDDKiA od umowy z Salini Polska odstąpiła w kwietniu br.
- Prace zabezpieczające na obwodnicy Częstochowy mają zostać wykonane do końca tego roku
- Firma Salini Polska złożyła odwołanie do KIO
Wybór wykonawcy przez negocjacje bez ogłoszenia to proces zgodny z ustawą Prawo zamówień publicznych, przewidziany w razie konieczności pilnego zabezpieczenia wykonanych już prac. Pierwszym etapem były negocjacje, w ramach których omawiano zakres robót zabezpieczających i doprecyzowywano warunki przyszłej umowy. W kolejnym etapie do składania ofert zaproszono sześć firm, które brały udział w negocjacjach i jednocześnie są generalnymi wykonawcami trasy A1 w Polsce: Budimex, Berger Bau, Strabag, Pol-Aqua, Mirbud i Intercor oraz dwóch głównych podwykonawców odcinka F autostrady A1, czyli Bud-Pol i Lemar.
Firmy oferty mogą składać do 11 czerwca br. Podpisanie umowy z nowym wykonawcą, przy jednoczesnym braku odwołań, powinno nastąpić w sierpniu br. Jak poinformowała GDDKiA w komunikacie, dzięki oparciu procedury wyboru wykonawcy na trybie negocjacji bez ogłoszenia, (…), rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest jeszcze przed końcem sierpnia. Ma to pozwolić na realizację pilnych prac zabezpieczających już wykonanego zakresu inwestycji. Termin zakończenie prac zabezpieczających to 15 grudnia br.
Te prace, oraz inne ewentualne działania GDDKiA mają doprowadzić do tego, żeby udostępnić sam ciąg główny trasy do końca tego roku – powiedział PAP Jan Krynicki, rzecznik Dyrekcji.
Planowane roboty będą realizowane w ramach nowego zadania pn. „Kontynuacja robót związanych z budową autostrady A1 na odcinku węzeł Rząsawa–węzeł Blachownia w zakresie robót zabezpieczających”.
A1 pomiędzy węzłami Rząsawa i Blachownia. Źródło: GDDKiA
Przypomnijmy, że od umowy z poprzednim wykonawcą odstąpiono, ponieważ, jak podała w kwietniu GDDKiA, mimo wielokrotnych wezwań nie wypełniał zapisów dotyczących realizacji kontraktu w tym realizacji postępu robót zgodnego z harmonogramem oraz nie regulował płatności dla podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów. Zgodnie ze stanem na 26 kwietnia br. zaawansowanie rzeczowe ogółem budowy odcinka F trasy A1 wynosiło 58,25%, w tym robót – 52,98%.
Co ciekawe, firma Salini Polska złożyła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Rozprawa odbyła się 28 maja br. Firma domaga się wstrzymania wyłonienia wykonawcy w trybie negocjacji bez ogłoszenia i rozpoczęcia nowego przetargu, w którym mogłaby brać udział. Wyrok ma być ogłoszony w najbliższy piątek (31 maja) o godz. 15.
Odcinek F o długości 21 km to fragment autostrady A1 Tuszyn–Pyrzowice. Obwodnica powstaje na terenie woj. śląskiego, w powiatach: częstochowskim i kłobuckim na terenach gmin: Mykanów, Rędziny, Blachownia, Kłobuck i miasta Częstochowa.
Dodajmy, że przed końcem sierpnia br. do użytku ma być oddany liczący niemal 37 km długości fragment autostrady A1 od węzła Częstochowa Blachownia do Pyrzowic.
Przeczytaj także: GDDKiA – nowe mechanizmy waloryzacji już działają
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.