• A4 Kraków–Katowice do 2027 r. zarządza spółka Stalexport Autostrada Małopolska
  • Pod rozbudowę może być wykorzystany pas zieleni
  • W 2020 r. GDDKiA przeprowadzi pomiar ruchu

Jak powiedział na antenie Radia Kraków minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, już podjęliśmy decyzję o przebudowie autostrady A2 między Warszawą a Łodzią, prowadzone jest studium wykonalności dla przebudowy A4 między Wrocławiem a Krzyżową, a teraz trzeba pochylić się także nad autostradą A4 między Krakowem a Katowicami. Na pewno wynik analiz przeprowadzonych przez ekspertów odpowie na pytanie: trzy czy cztery pasy?


Rozbudowa A4 Kraków–Katowice. Ile pasów?

Jak dodał minister, problem pomoże rozwiązać pomiar ruchu, który w 2020 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) będzie prowadzić na wszystkich trasach krajowych, w tym też na autostradach. Wynik tego pomiaru da nam odpowiedź na to, jakie należy podjąć decyzje. Konieczny jest rachunek ekonomiczny, bo jeżeli przebudowujemy autostradę, mosty, wiadukty autostradowe, weźmy pod uwagę koszt tej modernizacji i efekt uzyskany – stwierdził minister.

Co ciekawe, w ostatnich dniach gotowość do dobudowy trzeciego pasa na A4 Kraków–Katowice wyraziła także spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM), która tą trasą zarządza do 2027 r. Jesteśmy gotowi, by wybudować trzeci pas na autostradzie A4 Katowice–Kraków – zadeklarował 2 grudnia br. w Katowicach, jak poinformował „Dziennik Zachodni”, Emil Wąsacz, prezes Staleksportu. Spółka stawia jednak polskiemu państwu warunek: przedłużenie koncesji.


Koncesję na A4 Katowice–Kraków Stalexport Autostrada Małopolska posiada od 1997 r., ważna jest przez 30 lat. Mariusz Serwa, wiceprezes SAM, cytowany przez „Dziennik Zachodni”, zapewnia, że z technicznego punktu widzenia A4 między Katowicami a Krakowem jest przygotowana na taką inwestycję. Pod dobudowę przeznaczony zostałby wewnętrzny pas zieleni, zostawiony właśnie na taką ewentualność. Widzimy potrzebę trzeciego pasa. W końcu ruch na A4 przekroczy 50 tys. pojazdów na dobę i dalej będzie rósł. Dobrze byłoby pomyśleć o zrobieniu czegoś nie wtedy, gdy już będzie przelewał się ten ruch, ale wtedy, kiedy jest jeszcze czas – stwierdził Mariusz Serwa.

Przeczytaj także: A4 obwodnica Krakowa – ograniczenie prędkości sposobem na korki