• Konieczność zatrzymywania się na bramkach generuje zatory na autostradach
  • Wkrótce będzie można kupować bilety online i drukowane, lub korzystać z aplikacji
  • Mobilne płatności mają wystartować w czerwcu 2021 r.

Koniczność zatrzymywania się w miejscach poboru opłat, pobieranie biletów, dokonanie płatności i czekanie na podniesienie szlabanu bywa dla kierowców udręką, szczególnie podczas godzin i dni dużego natężenia ruchu. Rozwiązaniem tych problemów ma być wdrożenie systemu e-TOLL dla wszystkich użytkowników dróg.

Rejestracja w systemie

Według projektu kierowcy będą mieli, po zalogowaniu do konta, dostęp do wszystkich danych, dokumentów i usług. Dodatkowo do rejestracji w systemie ma być wymagana niewielka liczba danych, nie trzeba będzie też zawierać umowy. Serwis ma zostać uruchomiony 1 maja 2021 r.


Sposoby płatności

Dla pojazdów o masie do 3,5 tony, czyli przede wszystkim samochodów osobowych i dostawczych pojawią się dwie możliwości opłacania przejazdów autostradami. Pierwsza to zakup biletu online lub w formie drukowanej w kioskach czy na stacjach paliw na podstawie numeru rejestracyjnego. Kupujący wybierze, jakimi odcinkami autostrad zamierza jechać. Drugi sposób opiera się o dane geolokalizacyjne przekazywane do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS (e-TOLL). Będzie się trzeba zarejestrować oraz zainstalować i uruchomić aplikację mobilną e-TOLL PL, stosowne urządzenie OBU – On Board Unit lub ZSL – Zewnętrzny System Lokalizacyjny. Możliwość rozliczania podróży przez kierowców pojazdów lekkich za pomocą aplikacji ma być dostępna od czerwca 2021 r.

Kierowcy płacący elektronicznie będą przejeżdżać przygotowanymi dla nich pasami wjazdowymi i wyjazdowymi. Ale za wniesienie opłaty odpowiada użytkownik lub właściciel auta.

Podróże pod kontrolą

Kontrola przejazdów będzie prowadzono za pomocą kamer typu OCR rozpoznających tablice rejestracyjne. Jeśli w ciągu trzech dnie przejazd nie zostanie opłacony, zostanie naliczona opłata dodatkowa. Dodatkowym elementem nadzoru nad płatnościami będą kontrole drogowe prowadzona przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej oraz uzupełniająco Policji i inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. Kierowcy jadący „na gapę” otrzymają mandat.

Możliwości dla autostrad koncesjonowanych

Sprzedaż biletów autostradowych będą mogli prowadzić przedsiębiorcy na podstawie umowy zawartej z Szefem KAS. Pozwoli to w szczególności na wdrożenie interoperacyjności krajowej i wnoszenie opłat z wykorzystaniem istniejących rozwiązań wykorzystywanych do tego celu na odcinkach koncesyjnych, które już obecnie umożliwiają rozliczanie przejazdów z wykorzystaniem videotollingu i aplikacji integratorów płatności – informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

W projekcie przewidziano możliwość likwidacji bramek na autostradach koncesjonowanych na wniosek koncesjonariusza. W tym przypadku zostanie zmieniona umowa koncesyjna.

Przeczytaj także: GDDKiA zaktualizowała wzorcowe warunki kontraktu