Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wybrała wykonawcę, który dokończy prace na odcinku autostrady A1 Częstochowa Północ–Częstochowa Blachownia, czyli autostradowej obwodnicy miasta. Jeśli nie dojdzie do odwołań, umowa zostanie podpisana w czerwcu 2022 r.
Widok na autostradową obwodnicę Częstochowy. Fot. GDDKiA
- Po odstąpieniu od umowy z poprzednim wykonawcą, obwodnica Częstochowy na A1 zostanie dokończona
- Powstaną m.in. trzecie pasy ruchu o długości niemal 1,8 km
- Koszt wykonania robót przekracza 86,87 mln zł
Wybór oferty na dokończenie autostradowej obwodnicy Częstochowy
Podpisanie kontraktu na wykonanie pozostałych prac na autostradowej obwodnicy Częstochowy wiąże się z odstąpieniem w kwietniu 2019 r. od umowy z wykonawcą (konsorcjum firm Salini oraz Todini) liczącego 20 km odcinka autostrady A1. Pod koniec grudnia 2021 r. GDDKiA ogłosiła przetarg na wykonanie pozostałych prac na tej trasie. Wpłynęły cztery oferty, za najlepszą uznano propozycję spółki Strabag, która zadanie wyceniła na ponad 86,87 mln zł.
W ramach zamówienia zostaną zrealizowane zadania związane z:
- pracami wykończeniowymi na węzłach Częstochowa Blachownia, Częstochowa Jasna Góra oraz Częstochowa Północ,
- wykonaniem dróg serwisowych i technologicznych, w tym zaprojektowaniem i wykonaniem drogi dojazdowej dla połączenia ul. Prostej w Mykanowie z ul. Połaniecką w Częstochowie,
- zakończeniem robót melioracyjnych,
- wykończeniowymi robotami drogowymi, mostowymi, branżowymi oraz zielenią,
- przebudowaniem skrzyżowania drogi krajowej nr 46 z drogą powiatową i gminną w Blachowni w rejonie przejazdu kolejowego (budowa i przebudowa pasów włączeń i wyłączeń oraz sygnalizacji świetlnej na drodze krajowej),
- wprowadzeniem docelowej organizacji ruchu,
- uzyskaniem wszelkich niezbędnych decyzji administracyjnych.
Nowe pasy ruchu
Dodatkowo powstaną trzecie pasy ruchu o długości niemal 1,8 km po wewnętrznej stronie wybudowanych jezdni. Ich początek znajdzie się około 700 m przed wiaduktem autostradowym (WA352) nad linią kolejową, a koniec w sąsiedztwie węzła Częstochowa Północ.
Od momentu podpisania kontraktu wykonawca będzie miał dziewięć miesięcy na roboty i uzyskanie pozwolenie na użytkowanie (bez przerwy zimowej od połowy grudnia do połowy marca).
Roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie powinny zostać ukończone w terminie nie dłuższym niż 9 miesięcy od daty podpisania umowy. Do czasu realizacji robót nie będzie wliczany okres zimowy od 16 grudnia do 15 marca.
W czerwcu koniec prac na sąsiednim odcinku
Na odcinku autostrady A1 granica woj. łódzkiego i śląskiego–Częstochowa Północ, ruch odbywa się pełnym przekrojem jezdni z trzema pasami ruchu w obu kierunkach). Wciąż jednak trwają prace wykończeniowe. Zgodnie w umową powinny zakończyć się 23 czerwca – prowadzone są zgodnie z harmonogramem, wykonawca deklaruje dotrzymanie terminu. Wtedy zostaną zniesione ograniczenia prędkości.
Budowa autostrady A1 Pyrzowice–Częstochowa oraz Częstochowa–Tuszyn jest współfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.
Przeczytaj także: Autostrada A4: przetarg na dalszy ciąg rozbudowy obwodnicy Krakowa
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.