Partnerzy portalu

A4 – wybór najlepszej oferty na projekt rozbudowy obwodnicy Krakowa

Opublikowano: 30-08-2022 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Krakowie wybrała najkorzystniejszą ofertę na opracowanie dokumentacji projektowej dla rozbudowy autostrady A4 od węzła Balice do ul. Kąpielowej w Krakowie o trzeci pas ruchu.


A4 – zachodnia obwodnica Krakowa. Fot. GDDKiA A4 – zachodnia obwodnica Krakowa. Fot. GDDKiA
 • Umowa z wybranym wykonawcą może zostać podpisana jeszcze we wrześniu 2022 r.
 • Natężenie ruchu, zależnie od odcinka obwodnicy, to od 71,4 tys. do prawie 85 tys. pojazdów na dobę
 • Trasa musi być przebudowana, ponieważ nie ma rezerwy terenu

Wybór spomiędzy siedmiu ofert

Za najkorzystniejszą ofertę uznano najtańszą propozycję złożoną przez spółkę IVIA S.A., która zadanie wyceniła na około 7 mln zł. Kontrakt ma być podpisany jeszcze we wrześniu 2022 r. (o ile nie dojdzie do odwołań). W przetargu złożono siedem ofert.


Wykonawca przygotuje studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) i uzyska decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla rozbudowy autostrady A4 o trzeci pas ruchu. To odcinek od węzła Balice do ul. Kąpielowej w Krakowie. Na fragmencie od węzła Kraków Południe do ul. Kąpielowej dokumentacja będzie dotyczyć tylko jezdni w kierunku Katowic. Prace budowlane w kierunku przeciwnym, do Rzeszowa, już trwają.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

GDDKiA oczekuje opracowania minimum pięciu wariantów rozwiązań projektowych, które obejmą:

 • poszerzenie istniejących pasów ruchu,
 • dobudowę drugiej jezdni,
 • dobudowę obustronną pasów ruchu,
 • dobudowę jednostronną pasów ruchu,
 • odcinkowo nowy przebieg drogi.

Mają być przeprowadzone prezentacje społeczne. GDDKiA otrzyma trzy rekomendowane warianty rozwiązań, które zostaną wykorzystane do dalszych prac projektowych. Na podstawie analizy wielokryterialnej zostanie wybrany najlepszy wariant. Pozwoli on przejść do kolejnych etapów przygotowania inwestycji. Na realizację zadania przeznaczono 48 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Autostrada z XX w.

Autostradę A4 między Balicami a ul. Kąpielową w Krakowie wybudowano etapami w latach 1986–1995. Zmieniały się przy tym nazwy węzłów – poniżej aktualne.

 • węzeł Balice I–Kraków Tyniecka – 7,4 km (2 km oddano w 1988 r., a całość w 1993 r.),
 • węzeł Kraków Tyniec–węzeł Kraków Skawina – 4 km (1988–1993),
 • węzeł Kraków Skawina–węzeł kraków Południe – 4,7 km (1993 do 1995),
 • węzeł Kraków Południe–ul. Kąpielowa – 700 m (1995).

Zatłoczone ponad 17 km autostrady A4

Odcinek autostrady A4 Balice–ul. Kąpielowa liczy 17,2 km, ma przekrój dwupasowy i pas awaryjny o szerokości 2,5 m. Obsługuje ruch tranzytowy na trasie Katowice–Rzeszów i uzupełnia układ komunikacyjny Krakowa.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Konieczność poszerzenia tej części autostrady A4 wynika z ogromnego wzrostu natężenia ruchu. Z Generalnego Pomiaru Ruchu z 2015 r. wynika, że w zależności od odcinka, natężenie ruchu wynosiło od 49,6 tys. do 64,1 tys. poj./dobę. Pięć lat później już od 71,4 tys. do prawie 85 tys. To skok o 27% do 61% na różnych fragmentach trasy. W godzinach szczytu jest najgorzej i tworzą się potężne korki.

Najważniejszym celem rozbudowy A4 Zachodniej Autostradowej Obwodnicy Krakowa o trzeci pas ruchu jest zwiększenie przepustowości i bezpieczeństwa ruchu. Prace, ze względu na brak rezerwy terenu, będą wymagały przebudowania wszystkich obiektów inżynieryjnych oraz węzłów.

Przeczytaj także: Bochnia: węzeł A4 będzie mieć nowe połączenia

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia