Partnerzy portalu

35 km autostrady A1 będzie mieć trzeci pas. Znamy oferty

Opublikowano: 10-02-2023 Źródło: GDDKiA

Poznaliśmy oferty złożone w przetargu na opracowanie dokumentacji dotyczącej rozbudowy 35 km autostrady A1 Toruń–Włocławek. To drugie postępowanie, pierwsze unieważniono, ponieważ złożone oferty przekraczały kwotę, jaką przygotowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).


Autostrady A1 Toruń–Włocławek. Fot. GDDKiA Autostrady A1 Toruń–Włocławek. Fot. GDDKiA

Zadanie polega na opracowaniu materiałów do wniosku o decyzję środowiskową dla poszerzenia autostrady A1 od węzła Toruń Południe do węzła Włocławek Północ o trzeci pas. W porównaniu do pierwszego przetargu, w tym wprowadzono zmiany. Z opisu przedmiotu zamówienia wykreślono opracowanie mapy do celów projektowych na całym zakresie zadania (wykorzystane zostaną mapy niezbędne do wniosku o wydanie tzw. decyzji środowiskowej). Poza tym analizy stanu nawierzchni autostrady A1 przygotowane będą w oparciu o wyniki badań dostarczone przez GDDKiA. Różnice dotyczą też założeń do organizacji ruchu na czas rozbudowy A1 oraz doświadczenia wykonawcy. 

Rozbudowa autostrady A1. Złożone oferty

W pierwszym przetargu złożono jedną propozycję, a w tym, po zmianach, jest dziewięciu chętnych. GDDKiA na przygotowanie dokumentacji zamierza przeznaczyć 2,4 mln zł

  • Voessing Polska – 2,97 mln zł
  • Trakt – 3,32 mln zł
  • Ivia – 3,62 mln zł
  • Europrojekt Gdańsk – 3,63 mln zł
  • LH Engineering – 4,07 mln zł
  • Multiconsult Polska – 4,85 mln zł 
  • Value Engineering – 5,34 mln zł
  • Transprojekt Gdański – 5,38 mln zł
  • Mosty Katowice – 6,39 mln zł

Autostrada A1. Po co rozbudowa?

Autostrada A1 Toruń–Włocławek. Fot. GDDKiA Autostrada A1 Toruń–Włocławek. Fot. GDDKiA

Celem rozbudowy autostrady A1 jest przygotowanie jej do większego ruchu m.in. po wybudowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego. W studium korytarzowym, które wykonano na potrzeby budowy S10 między autostradą A1 a Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej, prognozuje się średnie natężenie w 2050 r. w przedziale od 64,3 tys. do 67,2 tys. pojazdów na dobę. To wartości właśnie dla przekroju 2x3 pasy.

Do 2026 r. przewidziano prace przygotowawcze, w tym m.in. uzyskanie decyzji środowiskowej. Całkowitą wartość rozbudowy autostrady A1 szacuje się na 490 mln zł.

Przeczytaj także: Autostrada A1. Skąd deformacje, jak naprawić drogę?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.