Partnerzy portalu

Przejazd autostradą A4 Kraków–Katowice za darmo. Od kiedy?

Opublikowano: 01-03-2023 Źródło: krknews.pl, TVP Kraków, gazeta.pl, Polsat News

W mediach coraz częściej pojawia się wątek zlikwidowania opłat za przejazd autostradą A4 Kraków–Katowice. Resort infrastruktury chce, by stało się tak w 2027 r., kiedy końca dobiegnie wieloletnia umowa z obecnym koncesjonariuszem.


Autostrada A4 Kraków–Katowice. Fot. surfmedia/Adobe Stock Autostrada A4 Kraków–Katowice. Fot. surfmedia/Adobe Stock
  • Minister infrastruktury zapowiedział przebudowę autostrady po 2027 r. 
  • Cała autostrada A4 ma 672,7 km długości
  • Za 61 km z Krakowa do Katowic odpowiada koncesjonariusz, Stalexport Autostrada Małopolska

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, powiedział ostatnio Polsatowi News, że jest przekonany, iż autostrada A4 Kraków–Katowice będzie za cztery lata zarządza przez GDDKiA, i chciałby bardzo, by odcinek między Katowicami a Krakowem był odcinkiem autostrady bezpłatnej

Jak tłumaczył, zwolnienie z opłat pozwoli przenieść na autostradę część ruchu z dróg równoległych. 

Temat opłat za przejazd autostradą A4 Kraków–Katowice wrócił, ponieważ koncesjonariusz (Stalexport Autostrada Małopolska) zapowiedział, że od 1 kwietnia 2023 r. będą obowiązywać nowe, wyższe ceny. 

Autostrada A4 Kraków–Katowice będzie przebudowana [MAPA]

Źródło: Stalexport Autostrada Małopolska Źródło: Stalexport Autostrada Małopolska

Wcześniej, w połowie lutego br., przy okazji przekazywania finansowego wsparcia remontu Mostu Dębnickiego w Krakowie, Andrzej Adamczyk potwierdził, że kontrakt ze Stalexportem nie zostanie przedłużony, a trasa A4 w 2027 r. znajdzie się pod państwowym zarządem. 

Jak czytamy w serwisie krknews.pl, minister Adamczyk powiedział w Krakowie, że już jest za późno, by ogłosić przetarg na nowego koncesjonariusza, więc po wygaśnięciu umowy ze Stalexportem zarządzanie autostradą A4 Kraków–Katowice przejmie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. I wtedy zniesiemy opłaty za przejazd tym odcinkiem – zapowiedział minister Adamczyk.

Wyjaśnił, że zniesienie opłat na autostradzie A4 od Katowic do Krakowa będzie możliwe dzięki potraktowaniu odcinka jako obwodnicy dla aglomeracji krakowsko-katowickiej (Dzięki poszerzeniu autostrady nie będziemy musieli budować równoległej drogi ekspresowej).

Z kolei jeszcze kilka dni wcześniej powiedział na antenie TVP3 Kraków: Koncesja kończy się w 2027 r., czyli za cztery lata. Robimy już wszystko, podejmujemy działania, aby nie oddać kolejny raz autostrady A4 w koncesję jakiemukolwiek podmiotowi zewnętrznemu jakiejkolwiek organizacji gospodarczej, jakiejkolwiek firmie.

Jednocześnie Andrzej Adamczyk zapowiedział przebudowę trasy po 2027 r. Autostrada A4 między Krakowem a Katowicami od 2027 r. będzie zarządzana przez państwo. Muszę bardzo wyraźnie powiedzieć, że już dzisiaj z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad analizujemy różne warianty rozbudowy tej drogi, bo oczywiście musi zostać poszerzona o kolejne pasy ruchu – poinformował, dodając:


Chcemy być przygotowani do 2027 r., żeby po wygaśnięciu koncesji można było ją rozbudować. I w zależności od wyniku inżynierskich analiz, bardzo merytorycznych, będzie zależeć, czy będą to cztery pasy w każdym kierunku plus pas awaryjny czy trzy pasy i awaryjny.

Autostrada A4

Cała autostrada A4 poprowadzona została z zachodu na wschód przez południową Polskę. Ma 672,7 km długości, jest najdłuższą autostradą w kraju i jednocześnie drugą pod tym względem, po ekspresowej S7, drogą szybkiego ruchu.

  • w eksploatacji: 667 km, w tym 606 km pod zarządem GDDKiA (z czego 162,4 km płatne na odcinku Wrocław–Gliwice), a za 61 km odpowiada koncesjonariusz: Stalexport Autostrada Małopolska (odcinek Kraków–Katowice)

Przeczytaj także: Rozbudowa autostrady A4 - części obwodnicy Krakowa

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.