Partnerzy portalu

Autostrada A18. Zgoda na użytkowanie 11 km

Opublikowano: 28-07-2023 Źródło: GDDKiA

Wydano pozwolenie na użytkowanie kolejnego odcinka autostrady A18. Chodzi o długi na 11 km fragment, który zaczyna się 0,1 km za węzłem Olszyna, a kończy 2 km za węzłem Żary Zachód.


Autostrada A18. Fot. GDDKiA Autostrada A18. Fot. GDDKiA

Autostrada A18. Co to za droga?

Budowa autostrady A18 polega na rozbudowie drogi krajowej nr 18 do parametrów autostradowych. W 2006 r. do trasy, którą w latach 30. XX w. wykonali Niemcy, dobudowano równoległą jezdnię północną. Aktualna inwestycja obejmuje starą jezdnię, południową.

Autostrada A18. Pozwolenie i co dalej?

Wykonanie odcinka, którego dotyczy wspomniane pozwolenie, pochłonie 138,5 mln zł, a umowę („projektuj i buduj”) podpisano pod koniec kwietnia 2020 r. Zadanie polegało głównie na wymianie zdegradowanej nawierzchni jezdni południowej i dostosowaniu do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Poprzednia nawierzchnia została wykorzystana na podbudowę nowej. Jezdnia jest poszerzona z 9,5 do 11 m. Przebudowany został także węzeł Żary Zachód, który znajduje się na przecięciu autostrady A18 z drogą krajową nr 12. Zbudowano cztery wiadukty oraz górne przejście dla zwierząt.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

W najbliższych dniach usuwane będą elementy czasowej organizacji ruchu i wprowadzana docelowa w przekroju 2+2. Cała ta operacja powinna zająć około dwóch tygodni.

Budowa autostrady A18

Roboty trwają jeszcze na odcinkach autostrady A18 o łącznej długości blisko 38 km:

  • Iłowa–granica woj. lubuskiego i dolnośląskiego (16,2 km)
  • granica woj. lubuskiego i dolnośląskiego–Golnice. (21,5 km).

Wszystko ma być gotowe jesienią tego roku.

Przeczytaj także: Autostrada A18. 38 km coraz bliżej końca budowy

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!