Partnerzy portalu

Autostrada A2. Będzie projekt rozbudowy 89 km

Opublikowano: 31-08-2023 Źródło: GDDKiA

Podpisano umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej dotyczącej poszerzenia 89 km autostrady A2 między Łodzią a Warszawą.


Autostrada A2. Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA Autostrada A2. Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA

Autostrada A2 ma być rozbudowana do trzech pasów między węzłami Łódź Północ i Pruszków, a dalej do węzła Konotopa – do czterech pasów. Dodatkowa trasa będzie wyposażona w rozwiązania gwarantujące samowystarczalność energetyczną: wszystkie instalacje związane z drogą (oświetlenie, stacje meteo itd.) mają być zasilane z odnawialnych źródeł energii. Wykonawca dokumentacji zajmie się więc m.in.:

  • analizą ekonomiczną uwzględniającą koszty budowy, eksploatacji oraz utrzymania instalacji, w tym np. magazynów energii
  • wskazaniem optymalnych miejsc posadowienia instalacji oraz dokładnego ich układu.

Autostrada A2 Łódź–Warszawa. Źródło: GDDKiA Autostrada A2 Łódź–Warszawa. Źródło: GDDKiA

GDDKiA informuje, że w zakresie samowystarczalności energetycznej ten odcinek autostrady A2 ma stanowić wzór dla przyszłych inwestycji. Warta 25,5 mln zł umowa zakłada, że całość zadania, wraz z wymaganymi pozwoleniami, zostanie zakończona w ciągu 18 miesięcy.

Autostrada A2. Z czego wynika rozbudowa?

Wybudowana ponad 10 lat temu autostrada A2 Łódź–Warszawa jest jednym z najbardziej zatłoczonych odcinków dróg w Polsce. GDDKiA informuje, że średni ruch, oczywiście zależnie od miejsca i pory, waha się od ponad 50 tys. do prawie 100 tys. pojazdów na dobę. Pod uwagę bierze się także, iż ruch jeszcze mocniej zwiększy się po wybudowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Przetarg już na roboty budowlane ma być ogłoszony wiosną 2025 r.

Przeczytaj także: Autostrada A2 – zgoda na budowę odcinka między Siedlcami a Białą Podlaską

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!