Zakończono przebudowę liczącego 16 km odcinka autostrady A18 od Iłowej do granicy województw lubuskiego i dolnośląskiego. W połowie października zostanie oddany ostatni z czterech fragmentów tej drogi szybkiego ruchu. Wtedy kierowcy skorzystają z 70 km trasy.
Górne przejście dla zwierząt nad autostradą A18. Fot. Marek Pilaczyński/GDDKiA
- Odcinek DK18 liczący 16,2 km stał się autostradą
- Największe obiekty inżynieryjne na trasie to dwa górne przejścia dla zwierząt
- Powstały też dwa wiadukty i most w ciągu autostrady A18
Nowy odcinek autostrady A18 dla kierowców
Przebudowano ponad 16 km DK18, która dzięki temu zyskała status autostrady. Wydano też pozwolenie na użytkowanie ostatnich 600 m pomiędzy mostem granicznym i węzłem Olszyna. To dopełnienie odcinka początkowego A18 (11 km), który został otwarty pod koniec lipca.
Autostrada A18 – węzeł Iłowa. Fot. Marek Pilaczyński/GDDKiA
Oddany do użytku fragment autostrady A18 zaczyna się niemal 4 km przed węzłem Iłowa, kończy na do granicy województw lubuskiego i dolnośląskiego. Ma 16,2 km, a powstawał w formule Buduj. Wymieniono zdegradowaną nawierzchnię na nową betonową z jezdnią poszerzoną do 11 m. Materiał z rozbiórki, po segregacji i obróbce, wykorzystano do podbudowy drogi.
Mapka A18. Źródło: GDDKiA
Autostrada A18 – przebudowa węzła, obiekty mostowe
Przebudowano też część południową węzła Iłowa z pasami włączenia i wyłączenia, łącznicami, skrzyżowaniem typu rondo (na połączeniu z DW296) i zmianą połączenia ze stacją benzynową. Powstały drogi serwisowe i wewnętrzne, dojazdy do zbiorników i urządzeń podczyszczających oraz zjazdy i przejazdy awaryjne. Zamontowano urządzenia bezpieczeństwa ruchu i ochrony środowiska, nasadzono roślinność. Postawiono stację meteo i tablice informacyjne zmiennej treści.
W ramach prac mostowych wykonano w ciągu autostrady most nad Czerną i dwa wiadukty (nad drogą lokalną i linią kolejową) oraz dwa górne przejścia dla dużych zwierząt o szerokości ponad 60 m.
Autostrada A18 – węzeł Iłowa. Fot. Marek Pilaczyński/GDDKiA
Beton i stal na budowie autostrady A18
Do budowy nawierzchni i obiektów jezdni południowej zużyto 142 tys. ton betonu (zmieściłby się w 18 basenach olimpijskich) oraz 1350 ton stali (konstrukcje mostowe i wbudowane w nawierzchnię kotwy oraz dyble). Wykonano pale na długości 11 km pod budowę przejść dla zwierząt (największe obiekty mostowe na trasie). Przeprowadzono 8,5 tys. badań sprawdzających prawidłowość parametrów nawierzchni (materiały, jakość, technologie).
Dobiega końca drugi etap przebudowy południowej trasy DK18 w autostradę na 70 km między Olszyną i Golnicami w kierunku Wrocławia. W pierwszym, w latach 2004–2007 wykonano roboty na jezdni północnej. Stara DK18 została wybudowana przez Niemcy w latach 30. XX w. Była częścią autostrady Berlin–Wrocław.
Przeczytaj także: Droga ekspresowa S19. Może zaczynać się kolejna budowa
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.