Partnerzy portalu

Opóźnienie na budowie Zakopianki. Salini zmienia projekt

Opublikowano: 29-01-2018 Źródło: www.inzynieria.com, PAP

Jak powiedział w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz, włoska firma Salini Impregilo – wykonawca odcinka tzw. Zakopianki ze Skomielnej Białej do Chabówki – w związku z trudnościami, jakie zastała na placu budowy, wystąpiła z roszczeniami i żądaniem przesunięcia terminu zakończenia realizacji inwestycji o rok.


Opóźnienie na budowie Zakopianki. Salini zmienia projekt. Fot. GDDKiA Opóźnienie na budowie Zakopianki. Salini zmienia projekt. Fot. GDDKiA

Te trudności dotyczą między innymi przybudów sieci energetycznej wysokiego i średniego napięcia na węźle Chabówka oraz na różnych obiektach inżynieryjnych. Wykonawca zażądał od nas przesunięcia terminu zakończenia inwestycji o równy rok. Obecnie w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) trwa analiza tych żądań – cytuje Chodkiewicza Polska Agencja Prasowa (PAP).

Na trasie pomiędzy Skomielną Białą z Chabówką powstaną m.in. dwa węzły drogowe (Skomielna Biała oraz Zabornia), obwód utrzymania drogi ekspresowej, 17 obiektów inżynieryjnych. Najdłuższym będzie liczący 992 m wiadukt. Pierwotny termin oddana drogi do użytku to wrzesień 2018 r.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Wiceminister dodał, że najprawdopodobniej część roszczeń będzie zasadna. Jak powiedziała nam Iwona Mikrut-Purchla, rzeczniczka krakowskiego oddziału GDDKiA, zasadniczą sprawą są problemy z posadowieniem obiektów mostowych. Już w ubiegłym roku informowaliśmy, że ze względu na trudne warunki geologiczne trzeba przeprojektować estakadę nad DK7 Zakopianką oraz drogami lokalnymi w Skomielnej Białej. Estakada będzie miała 281 m długości i będzie się wznosić nad powierzchnią terenu do wysokości 32 m.

Rzeczniczka wyjaśniła, że wykonawca, firma Salini Impregilo, wykonał uzupełniające badania geologiczne, geofizyczne i stwierdził w badanym miejscu wysoki stopień zaburzeń tektonicznych warstw skalnych, które są nachylone pod dużym kątem. Miękkie i silnie spękane skały są na głębokości od 19 do 30 m poniżej poziomu gruntu. W okolicy skrajnej południowej podpory stwierdzono uskok tektoniczny. Skały przesunęły się względem siebie po linii uskoku o 8 m. Wiercenia wykazały też możliwość wystąpienia zjawisk osuwiskowych – powiedziała Mikrut-Purchla. I dodała: w konsekwencji wykonawca stwierdził, że trzeba zaprojektować estakadę posadowioną nie na palach, ale na studniach (kesonach) kopanych do odpowiedniej głębokości i zalanych potem betonem. Dopiero na nich powstaną filary estakady. Eksperci z Politechniki Krakowskiej wyrazili opinię, że zaproponowana zmiana posadowienia podpór jest z inżynierskiego punktu widzenia rozwiązaniem właściwym. Zmiana projektu i jego realizacja spowoduje przedłużenie budowy odcinka S7 Skomielna Biała-Rabka Zdrój do czerwca 2019 r.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Budowa odcinka biegnącego ze Skomielnej Białej do Chabówki to część większego zadania: budowy drogi ekspresowej S7 na odcinku Lubień–Rabka Zdrój. Inwestycja jest podzielona na trzy części: Skomielna Biała–Chabówka (6,1 km) oraz Lubień–Naprawa (7,6 km) i Naprawa–Skomielna Biała (wraz z tunelem; długość – 3 km).

Na pozostałych dwóch odcinkach nie ma większych problemów. 

Umożliwienie ruchu po jednej jezdni S7 (nowej Zakopianki) w dwóch kierunkach planujemy na koniec czerwca br. zdradziła rzeczniczka GDDKiA. Związane jest to z budową węzła Zabornia i koniecznością czasowego zamknięcia odcinka DK7 (starej Zakopianki) na czas prac. 

Na odcinku I aktualnie nie przewidujemy opóźnienia terminu ukończenia inwestycji. Przy posadowieniu obiektów mostowych też pojawiły się miejscowe osuwiska. Prowadzone są dodatkowe badania geologiczne i monitoring tych osuwisk.

W ramach budowy odcinka Lubień–Naprawa powstaną m.in. dwa miejsca obsługi podróżnych: Lubień i Krzeczów oraz 10 obiektów inżynieryjnych. W tym przypadku termin oddania drogi do użytku to grudzień 2018 r.

Wykonawcą tego odcinka jest IDS-BUD S.A. oraz ukraińska korporacja Altis-Holding.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Z kolei w ramach odcinka Naprawa–Skomielna Biała kluczowa jest budowa dwukomorowego tunelu liczącego 2,06 km – prace trwają całą dobę, siedem dni w tygodniu. Wybudowano już 855,67 m tunelu – zaznaczyła Iwona Mikrut-Purchla. Od strony północnej nitka prawa ma już 434,77 m, lewa – 402,65 m, od strony południowej istnieje już ponad 18 m tunelu, wykop i mury oporowe. Prace od strony południowej prowadzone są w trudniejszych warunkach geologicznych niż po stronie północnej; utrudnieniami są m.in. występujące tam rumosz skalny i osuwisko, ale też duży wypływ wody.


Fot. GDDKiA
Fot. GDDKiA

Wykonawca, firma Astaldi, musi przebijać się przez naprzemianlegle ułożone warstwy skał osadowych znajdujących się pod górą Mały Luboń. Do drążenia wybrano, po raz pierwszy w Polsce, metodę ADECO RS. Budowniczowie używają głównie koparek z zainstalowanymi młotami, a jeśli jest to niewystarczające, materiałów wybuchowych. Drążenie ma potrwać do końca 2019 r., a tunelem po raz pierwszy kierowcy będą mogli przejechać w sylwestra 2020 r.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Łączny koszt budowy całej trasy Lubień–Rabka Zdrój wynieść ma niemal 2,5 mld zł. 

Orientacyjny przebieg trasy S7 Lubień-Rabka Zdrój. Źródło: GDDKiA Orientacyjny przebieg trasy S7 Lubień-Rabka Zdrój. Źródło: GDDKiA

Przeczytaj także: Zakopianka. Byliśmy na budowie tunelu [relacja]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!