26 września br. podpisana została przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) z włoską firmą Salini Impregilo S.p.A. umowa na projekt i budowę drogi ekspresowej S7, odcinek III węzeł Widoma (bez węzła)–Kraków (z włączeniem drogi do węzła Kraków Nowa Huta).
Droga ekspresowa S7 Widoma–Kraków: niedługo rozpocznie się budowa. Fot. chasdesign/Shutterstock
W ogłoszonym przez krakowski oddział GDDKiA przetargu na projekt i budowę S7 udział wzięło 11 podmiotów; każdy z nich zaproponował 10 lat gwarancji i realizację zamówienia w 34 miesiące. Zwycięska oferta opiewa na 1,07 mld zł (nie była najniższa: 1,02 mld zł zaproponowała, również włoska, spółka, Impresa Pizzarotti & C. S.p.A., jednak jej oferta została odrzucona).
Węzeł Mistrzejowice. Źródło: GDDKiA
Zakres planowanej inwestycji obejmuje budowę drogi ekspresowej S7 jako drogi dwujezdniowej z pasem dzielącym ziemnym oraz pasami awaryjnymi, wraz z węzłami drogowymi i obiektami inżynierskimi; budowę elementów odwodnienia drogi i obiektów towarzyszących, dróg dojazdowych, urządzeń bezpieczeństwa ruchu, a także usunięcie kolizji z istniejącymi obiektami budowlanymi, przełożenie fragmentów cieków wodnych kolidujących z drogą S7, budowę infrastruktury technicznej stanowiącej wyposażenie techniczne drogi i budowę kanałów technologicznych i urządzeń infrastruktury technicznej.
Węzeł Łuczyce. Źródło: GDDKiA
Źródło: GDDKiA
Odcinek S7 granica województwa świętokrzyskiego–Kraków o długości 55,6 km został podzielony na trzy części realizacyjne:
- I odcinek: granica województwa świętokrzyskiego–węzeł Szczepanowice (bez węzła) o długości około 23,3 km;
- II odcinek: węzeł Szczepanowice (z węzłem)–węzeł Widoma (z węzłem) o długości około 14 km;
- III odcinek: węzeł Widoma (bez węzła)–Kraków (z włączeniem do węzła Igołomska) o długości około 18,3 km.
Umowa na projekt i budowę odcinka II węzeł Szczepanowice–węzeł Widoma została podpisana 8 stycznia 2018 r z firmą Mota-Engil Central Europe S.A.
Odcinek I, o łącznej długości około 23,3 km, podzielono dodatkowo na dwie części inwestycyjne i 29 czerwca 2017 r. podpisano umowę z wykonawcą firmą Mosty Katowice.
Przeczytaj także: Kto zadba o bezpieczeństwo w tunelu na Zakopiance?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.