• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Via Carpatia na znaczku Poczty Polskiej

Opublikowano: 03-10-2018 Źródło: Ministerstwo Infrastruktury
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Poczta Polska wyemitowała specjalny, obiegowy znaczek prezentujący międzynarodowy szlak drogowy Via Carpatia. W sumie przygotowano 10 mln egzemplarzy znaczka.


Poczta Polska: szlak Via Carpatia na znaczku. Fot. Ministerstwo Infrastruktury Poczta Polska: szlak Via Carpatia na znaczku. Fot. Ministerstwo Infrastruktury

Międzynarodowy szlak drogowy Via Carpatia będzie przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii (port w Konstancy nad Morzem Czarnym), Bułgarii i greckich Salonik nad Morzem Egejskim. Na znaczku Poczty Polskiej pokazano nie tylko samą trasę, ale także fragment Zamku w Łańcucie, gdzie podpisano Deklarację Łańcucką, inicjującą budowę szlaku Via Carpartia.

Poczta Polska: Via Carpatia – znaczek. Fot. Ministerstwo Infrastruktury

Poczta Polska: Via Carpatia – znaczek. Fot. Ministerstwo Infrastruktury

Deklarację Łańcucką w 2006 r. podpisali ministrowie z Litwy, Polski, Słowacji i Węgier  Z kolei w 2016 r. parafowano Deklarację Łańcucką II, tym samym włączając do projektu dwa nowe kraje: Turcję i Ukrainę.

Via Carpatia to projekt, który odgrywa niezwykle istotną rolę z punktu widzenia interesów gospodarczych naszego kraju. Ten transeuropejski korytarz transportowy stanie się nowym połączeniem Europy północnej i południowej, integrującym systemy transportowe dziewięciu państw: Litwy, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Grecji, a także Turcji i Ukrainy – mówi, cytowany w komunikacie, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Via Carpatia – trasa. Źródło: MI

Via Carpatia – trasa. Źródło: MI

W Polsce Via Carpatia będzie mieć ponad 700 km długości, znajdzie się na terenach województw: podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego. Poprowadzony zostanie głównie po śladzie drogi ekspresowej S19, ale też S8, S17, S61. Na polskim odcinku trasy Via Carpatia, który ma być gotowy w 2025 r., wybudowane zostaną cztery tunele drogowe.

Znaczek można kupić w placówkach Poczty Polskiej i TUTAJ.

Przeczytaj także: Przyjęto standardy budowy tuneli w ciągu S19

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe