W ramach budowy na Podkarpaciu drogi ekspresowej S19 powstaną cztery tunele o łącznej długości 6,6 km. Wszystkie na odcinku Rzeszów Południe–Barwinek. Właśnie przyjęto protokół określający standardy bezpieczeństwa w tych tunelach. S19 to część międzynarodowego szlaku Via Carpatia.
S19: na Podkarpaciu powstaną cztery tunele. Fot. NCS Production/Shutterstock
W kwietniu br. wojewoda podkarpacki powołał zespół ds. bezpieczeństwa tuneli w ciągu S19. W skład zespołu weszli przedstawicieli Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, Państwowej Straży Pożarnej, policji, Inspektoratu Transportu Drogowego, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
19 września br. zespół przyjął protokół zawierający uzgodnienia odnoszące się do rozwiązań techniczno-organizacyjnych związanych z bezpieczeństwem w projektowanych tunelach w ciągu S19, w tym przede wszystkim ustalenia w zakresie działań ratowniczych.
Jak czytamy w komunikacie, „wypracowanie rozwiązań zarekomendowanych przez zespół pozwoli na sprawniejszą realizację tak oczekiwanej inwestycji. Ustalenia dadzą także podstawę dla istotnego przyspieszenia i podjęcia prowadzonych przez wykonawcę prac projektowych, a w przyszłości będą stanowiły przyjęte standardy bezpieczeństwa w kolejnych projektowanych tunelach oraz związanej z nimi infrastruktury”.
S19 na Podkarpaciu – zespół ds. bezpieczeństwa tuneli. Fot. UW w Rzeszowie
Obecnie trwa opracowywanie koncepcji programowej (KP) odcinka S19 z czterema tunelami, wraz z pełnym rozpoznaniem geologicznym. W KP muszą zostać zawarte rozwiązania przyjęte przez ww. zespół.
S19 – gdzie powstaną tunele na Podkarpaciu
Trzy tunele powstaną w ramach budowy liczącego ponad 23 km długości fragmentu S19 od węzła Babica do węzła Domaradz. Na przekrój użytkowy jednej nitki każdego z tuneli będą składać się dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m, pas awaryjny (szerokość min. 2,5 m) oraz drogi ewakuacyjne o szerokości 1,2 m. Czwarty, najdłuższy (2025 m) tunel, zostanie wybudowany na fragmencie węzeł Rzeszów Południe–węzeł Babica.
Planowana łączna długość S19 wynosi 570 km. S19 to część międzynarodowego szlaku Via Carpatia (VC), który połączy Litwę z Grecją poprzez Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię. Na terenie Polski VC liczyć będzie około 700 km. Polski fragment będzie przebiegać wzdłuż dróg ekspresowych: S61, S8, S17 oraz właśnie S19.
Powstanie polskiej części Via Carpatii ma kosztować ponad 30 mld zł. Inwestycja wpisana jest do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014–2023 (z perspektywą do 2025 r.).
Tunele w Polsce
W najbliższych latach w Polsce powstanie aż 17 tuneli drogowych. Jeden z nich, o długości 2,3 km, będzie najdłuższym tunelem drogowym w Polsce. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem GDDKiA, za cztery, maksymalnie pięć lat, będziemy mogli korzystać z większości tych tuneli, w tym z najdłuższego – w Warszawie, ponadto np. w ciągu tzw. Zakopianki w Małopolsce czy w Świnoujściu.
Planowane tunele w Polsce. Źródło: www.inzynieria.com
„Sprawa jest prosta. W pierwszych latach po wejściu do Unii Europejskiej rozpoczęliśmy wykorzystywanie środków przeznaczonych na rozwój infrastruktury drogowej. Wówczas przystąpiliśmy do realizacji podstawowych ciągów drogowych. Chodziło głównie o to, by połączyć największe aglomeracje. Nie wymagało to budowy tuneli. W trakcie realizacji tych inwestycji zdobyliśmy doświadczenie, rozwinęły się technologie i mogliśmy przejść do realizacji odcinków tunelowych” – mówił nam niedawno Jan Krynicki, rzecznik prasowy GDDKiA.
Zgodnie z danymi z 30 września 2016 r. GDDKiA eksploatuje w Polsce 184 tuneli i przejść podziemnych.
Przeczytaj także: Świnoujście – umowa na budowę tunelu. „Przyszedł czas na inżynierów”
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.