Partnerzy portalu

Oddano odcinki dwóch dróg ekspresowych

Opublikowano: 19-10-2018 Źródło: GDDKiA, MI

W piątek, 19 października br., oddano do użytku obwodnicę Radomia, która jest częścią drogi ekspresowej S7. Od tego samego dnia kierowcy mogą korzystać także z S8 na odcinku od Wyszkowa do węzła Poręba.


Obwodnica Radomia – S7. Fot. GDDKiA Obwodnica Radomia – S7. Fot. GDDKiA

Obwodnica Radomia omija miasto po zachodniej stronie. Liczy 25 km długości, jest częścią drogi ekspresowej S7. Obwodnica łączy się z oddanymi wcześniej do użytku fragmentami S7 – przed i za Radomiem. W ramach budowy powstały cztery węzły: Północ, Radom Zachód, Wolanów i Radom Południe oraz 27 obiektów mostowych. Koszt budowy obwodnicy Radomia to około 728, 2 mln zł, z czego około 402 mln zł stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Obwodnica Radomia – węzły. Źródło: GDDKiA Obwodnica Radomia – węzły. Źródło: GDDKiA

Droga ekspresowa S7 to jedna z najważniejszych dróg w Polsce. Łączy porty Trójmiasta z Warszawą, Krakowem i południem Polski. Priorytetem Ministerstwa Infrastruktury jest jej jak najszybsze ukończenie, bo jest to też jedna z najbardziej obciążonych polskich dróg. Dla mieszkańców Radomia i kierowców przejeżdżających przez miasto w ruchu tranzytowym nowa obwodnica będzie dużym ułatwieniem, zwiększy też komfort podróżowania i wpłynie na wzrost bezpieczeństwa – mówi, cytowany w komunikacie, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. 


Oddanie do użytku obwodnicy Radomia oznacza, że kierowcy udający się trasą S7 z Warszawy na południe Polski od teraz zyskają, w godzinach szczytu, nawet kilkadziesiąt minut. Cała droga ekspresowa S7 Warszawa–Kraków ma być gotowa pod koniec 2022 r.

S7 Warszawa–Kraków. Źródło: GDDKiA S7 Warszawa–Kraków. Źródło: GDDKiA

Także do użytku oddano już S8 na odcinku od Wyszkowa do węzła Poręba. Tym samym wybudowana jest cała droga ekspresowa S8, łącząca Warszawę i Białystok. Fragment Wyszków–węzeł Poręba liczy 13 km długości. W ramach budowy tej trasy powstały m.in. trzy węzły drogowe: Trzcianka, Knurowiec i Poręba oraz osiem obiektów inżynierskich dla ruchu pojazdów.

S8 Wyszków–Poręba. Źródło: GDDKiA S8 Wyszków–Poręba. Źródło: GDDKiA

Jak czytamy w komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), przez ostatnie trzy lata oddano do użytkowania przeszło 98 km nowo wybudowanych odcinków drogi ekspresowej pomiędzy Warszawą a Białymstokiem, o wartości robót realizowanych na tych kontraktach przekraczającej 3 mld zł.

Efektem jest prawie 180 km bezpiecznego połączenia S8 między Warszawą a Białymstokiem.

Przeczytaj także: Podpisano umowy na S3 z najdłuższym tunelem w Polsce

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia