• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu

GDDKiA o drogach ekspresowych w północnej Polsce

Opublikowano: 29-08-2019 Źródło: GDDKiA
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

Jeszcze w tym roku droga ekspresowa S5 połączy Poznań z Wrocławiem, a w 2022 r. będzie można przejechać nią od autostrady A1 w okolicy Grudziądza aż do autostrady A8 na obwodnicy Wrocławia.


Węzeł Nowe Marzy na skrzyżowaniu A1 i S5. Fot. GDDKiA Węzeł Nowe Marzy na skrzyżowaniu A1 i S5. Fot. GDDKiA
  • Według GDDKiA za trzy lata droga ekspresowa S5 połączy Bydgoszcz, Poznań i Wrocław
  • Trwają prace nad studium korytarzowym dotyczącym połączenia trasy S5 z autostradą A1 i ekspresówką S7
  • Docelowo S5 poprzez S51, S16, S61 i planowaną S10 utworzy ciąg dróg ekspresowych w północnej Polsce na linii wschód–zachód

Obecnie drogą ekspresową S5 możemy przejechać od granicy woj. kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego do autostrady A2 oraz od Radomicka do Wrocławia. Trwa budowa od Nowych Marz na A1 do granicy z woj. wielkopolskim oraz od A2 do Radomicka. Ogłosiliśmy również przetarg na wyłonienie wykonawców 5-kilometrowego odcinka Ornowo–Wirwajdy, będącego kontynuacją obwodnicy Ostródy. Nowy odcinek ułatwi dojazd z DK16 do istniejącej obwodnicy, która docelowo stanie się częścią drogi ekspresowej S5 na odcinku Grudziądz–Ostróda – informuje GDDKiA (Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad).

Studium korytarzowe. Źródło: GDDKiA

Studium korytarzowe. Źródło: GDDKiA


W docelowym układzie S5 połączy się z drogą ekspresową S7 pod Ostródą, a w dalszej perspektywie poprzez S51, S16, S61 i z wykorzystaniem planowanej S10 utworzy dodatkowy ciąg dróg ekspresowych w północnej Polsce na linii wschód–zachód.

Za trzy lata skomunikuje trzy miasta wojewódzkie – Bydgoszcz, Poznań i Wrocław. W dalszej perspektywie S5 pobiegnie do Ostródy i drogi ekspresowej S7 wydłużając się do około 400 km i łącząc cztery województwa.: dolnośląskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie. W docelowym układzie droga ekspresowa S5, poprzez swój zasięg i powiązanie z bazowymi elementami sieci drogowej kraju (autostrady A1, A2, A8) stanie się jednym z kluczowych ciągów komunikacyjnych na poziomie europejskim.

Naturalną kontynuacją tego korytarza na obszarze woj. warmińsko-mazurskiego w kierunku wschodnim, są drogi ekspresowe S7 Ostróda–Olsztynek i S51 Ostróda–Olsztyn oraz planowane przedłużenie w postaci drogi ekspresowej S16 do Ełku. Uwzględniając kolejne inwestycje na ciągach dróg: S10 Szczecin–Piła–Bydgoszcz oraz S61 Ełk–Budzisko (granica państwa) oraz istniejący odcinek S51 Olsztynek–Olsztyn powstanie dodatkowy ciąg dróg ekspresowych w północnej Polsce na linii wschód–zachód – czytamy w komunikacie.

Na razie GDDKiA pracuje nad studium korytarzowym, podstawowym dokumentem projektowym, kompleksowo przedstawiającym drogowe zamierzenia inwestycyjne. Prace dotyczą przyszłego połączenia A1 z drogą ekspresową S7 85-kilometrowym odcinkiem S5.

Przeczytaj także: Rusza budowa drogi ekspresowej S7 do Krakowa

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.