• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Na S11 zostanie otwarta obwodnica Szczecinka

Opublikowano: 06-11-2019 Źródło: GDDKiA
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

W czwartek, 7 listopada br., kierowcy będą mogli przejechać obwodnicą Szczecinka. Trasa o długości 12 km została poprowadzona w ciągu drogi ekspresowej S11. Otwarcie obwodnicy oznacza również przekroczenie pułapu 4000 km autostrad i dróg ekspresowych użytkowanych w Polsce.


Obwodnica Szczecinka na drodze ekspresowej S11. Fot. GDDKiA Obwodnica Szczecinka na drodze ekspresowej S11. Fot. GDDKiA
  • 12-kilometrowa obwodnica Szczecinka wyprowadzi ruch tranzytowy z miasta
  • Po jej oddaniu do użytku długość sieci dróg szybkiego ruchu przekroczy 4000 km. Cel to 8000 km
  • Wartość projektu przekroczyła 400 mln zł

Umowa na realizację obwodnicy Szczecinka została podpisana jesienią 2015 roku. Po zakończeniu fazy projektowania wiosną 2017 roku ruszyła budowa. W ramach inwestycji powstała dwujezdniowa obwodnica o dwóch pasach ruchu w każdą stronę z dwoma węzłami drogowymi oraz dwoma rondami na początku i końcu trasy. Inwestycja wymagała budowy 13 wiaduktów, mostów i przejść dla zwierząt. Obwodnica omija Szczecinek od wschodu, przebiegając częściowo równolegle do linii kolejowej, między miastem, a jeziorem Wielimie. W wielu miejscach konieczne było zastosowanie wzmocnień podłoża, w tym wykonanie betonowych pali przemieszczeniowych – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).


Obwodnica ma wyprowadzić uciążliwy ruch tranzytowy ze Szczecinka. Dotychczas w tym mieście często tworzyły się korki – przechodzą przez nie dwie drogi krajowe i droga wojewódzka. Podczas wakacji ruch na DK 11 wzrastał nawet trzykrotnie. Węzeł drogowy Szczecinek Wschód zapewni skomunikowanie terenów przemysłowych.

Przebieg obwodnicy Szczecinka. Źródło: GDDKiA

Przebieg obwodnicy Szczecinka. Źródło: GDDKiA

Do 6 listopada br. sieć dróg ekspresowych i autostrad liczyła 3993 km. 12 km obwodnicy Szczecinka oddane 7 listopada br., oznacza, że będzie ich ponad 4000 km. Docelowa sieć dróg ekspresowych i autostrad ma wynosić ponad 8000 km. GDDKiA planuje w ciągu 2–3 lat będzie ich ponad 5 tys. km. Aktualnie w realizacji jest 1100 km dróg, a w przetargach jeszcze około 350 km.

Obwodnica Szczecinka jest fragmentem przyszłej drogi ekspresowej S11, która połączy Pomorze Środkowe przez Poznań z A1 na Śląsku. Przedsięwzięcie za ponad 400 mln zł zrealizowało konsorcjum firm Eurovia Polska S.A. i Warbud S.A.

Droga ekspresowa S11 będzie liczyć 550 km od Koszalina do Pyrzowic. Na odcinku Kołobrzeg–Koszalin ma wspólny przebieg z drogą ekspresową S6.

Przeczytaj także: S19: ruszyła budowa obwodnicy Kraśnika

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.