Partnerzy portalu

Wiosną zacznie się budowa kolejnego odcinka S7 w woj. mazowieckim

Opublikowano: 24-01-2020 Źródło: GDDKiA

Na wiosnę rozpoczną się roboty drogowe na odcinku Napierki–Mława przyszłej drogi ekspresowej S7. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) pracuje nad wyborem wykonawcy trasy od Czosnowa do Płońska, trwają prace nad koncepcją programową wyjazdu na północ z Warszawy.


Betonowanie podczas budowy odcinka S7. Fot. GDDKiA Betonowanie podczas budowy odcinka S7. Fot. GDDKiA
  • Budowa drogi ekspresowej S7 z Napierek do Mławy (14 km) rozpocznie się wiosną
  • Na trzech odcinkach S7 od Mławy do Płońska trwają prace budowlane
  • GDDKiA rozpatruje oferty na trzy fragmenty S7 z Płońska do Czosnowa

14-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S7 Napierki–Mława powinien w lutym br. otrzymać zgodę na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Takie decyzje wydano już dla kolejnych trzech fragmentów tej trasy: Mława–Strzegowo (21,5 km), Strzegowo–Pieńki (23,4 km) i Pieńki–Płońsk (13,8 km). Trwają tam już prace ziemne i przy obiektach inżynieryjnych.

Trwa procedura wyboru wykonawców trzech kolejnych odcinków drogi ekspresowej S7 od końca obwodnicy Płońska do Czosnowa. Licząca około 35 km trasa powstanie w śladzie obecnej DK7. To fragmenty Siedlin–Załuski (12,9 km), Załuski–Modlin (12 km) i Modlin–Czosnów (9,7 km).

Stan budowy drogi ekspresowej S7. Źródło: GDDKiA Stan budowy drogi ekspresowej S7. Źródło: GDDKiA

Zadaniem wykonawców będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym z trzema pasami ruchu. Rozbudowane zostaną istniejące węzły drogowe, most na Wiśle w Zakroczymiu zyska również chodnik i ścieżkę rowerową. Ponadto wybudowane zostaną drogi równoległe  do obsługi przyległego terenu, a także urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Umowy na realizację w trybie „projektuj i buduj” powinny powstać wiosną br., a kierowcy w 2024 r. będą mogli pojechać już drogą ekspresową – informuje GDDKiA.


Wykonawcy zaczną prace od wybudowania drogowego układu lokalnego dla kierowców dotychczas jeżdżących DK7 w taki sposób, by mieli oni po dwa pasy ruchu w każdym kierunku (i miejscowo trzy na odcinku Modlin–Czosnów).

Projektanci pracują nad koncepcją programową dwóch odcinków, które połączą S7 z Trasą Armii Krajowej w Warszawie. Odcinek od Czosnowa do Kiełpina będzie prowadził po śladzie obecnej DK7, natomiast od Kiełpina do Warszawy po nowym przebiegu przechodząc m.in. przez Bemowo. Odbiór dokumentacji dla tego właśnie odcinka planowany jest na jesień tego roku. Przed ogłoszeniem przetargu na wyłonienie wykonawcy potrzebne będzie jeszcze zapewnienie finansowania – czytamy w komunikacie.

Odcinek S7 Czosnów–Warszawa znajduje się poza limitem obecnego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 - 2023 (z perspektywą do 2025 r.).

Droga ekspresowa S7 to trasa budowana między Gdańskiem a Rabką-Zdrojem, która połączy aglomeracje: gdańską, warszawską, kielecką i krakowską. Jej ostateczna długość wyniesie 706 km.

Przeczytaj także: Polsko-czeskie ekspresowe połączenie drogowe

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia