Droga ekspresowa S16 połączy Olsztyn z Ełkiem, a jednocześnie przebiegające południkowo trasy S61 i – pośrednio – S7. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowę z wykonawcą odcinka Borki Wielkie–Mrągowo.
Fot. Stanisław Błachowicz/Adobe Stock
- Trasa między Mrągowem a Borkami Wielkimi będzie liczyć 16 km, w tym znajdzie się 13 km drogi ekspresowej
- Prace projektowe i budowlane zaplanowano na lata 2020–2023
- Wartość inwestycji wynosi niemal 625,89 mln zł
Wykonawca zaprojektuje i wybuduje odcinek drogi S16 w ciągu 36 miesięcy, w latach 2020–2023. Całkowita długość trasy wynosi około 16 km, w tym 13 km w ciągu drogi ekspresowej S16. Kierowcy będą mogli przejechać od miejscowości Borki Wielkie, przez Sorkwity, Nowe Bagienice, Bagienice, Marcinkowo w pobliże Mrągowa (droga ominie tę miejscowość od strony południowo-zachodniej).
Jak większość dróg ekspresowych będzie dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Zaplanowano budowę jedynie dwóch węzłów drogowych umożliwiających dojazd do S16. W ramach inwestycji pojawią się trzy duże przejścia dla zwierząt, ekrany akustyczne, nasadzenia i inne obiekty mające chronić środowisko.
Fot. Jan Bronowski/GDDKiA
Droga ekspresowa S16 stanie się głównym szlakiem komunikacyjnym Warmii i Mazur, biegnącym ze wschodu na zachód. Połączy najważniejsze miejscowości regionu – Ełk, Mrągowo, Olsztyn, Iławę i Ostródę. Sieć dróg ekspresowych S16, S10, S5, S7, S51 i S61 stanie się korytarzem transportowym na linii wschód-zachód na północy kraju, jednocześnie pozwoli na dojazd do tras prowadzących z północy na południe.
Odcinek drogi S16 Borki Wielkie–Mrągowo zaprojektuje i wybuduje firma PORR S.A. Wartość tej inwestycji wynosi niemal 625,89 mln zł. Wykonawcę wybrano w drugim przetargu. Pierwszy został unieważniony, ponieważ najtańsza oferta (prawie 708,65 mln zł) przekraczała ówczesny budżet (604,97 mln zł).
S16 Borki Wielkie–Mrągowo. Źródło: GDDKiA
W fazie przygotowawczej jest następny etap rozbudowy tej drogi, czyli odcinka Mrągowo–Orzysz–Ełk. Kończymy opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego oraz raportu o oddziaływaniu na środowisko. Po zakończeniu weryfikacji odbędzie się posiedzenie Zespołu Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (ZOPI). Po zaakceptowaniu opracowań przez ZOPI, odbędzie się posiedzenie Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (KOPI) – informuje GDDKiA.
Wcześniej, w połowie czerwca br., dojdzie do dialogu społecznego zorganizowanego przez Dyrekcję i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (Mazurska Debata Drogowa).
Po zakończeniu całej inwestycji podróże między Olsztynem a Ełkiem będą trwały krócej, a obwodnica Mrągowa przejmie ruch tranzytowy z tego miasta.
Historia odcinka S16 Borki Wielkie–Mrągowo zaczęła się w maju 2015 r., kiedy uzyskano decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych. W kolejnych latach opracowywano koncepcję programową, a 19 września 2018 r. ogłoszono przetarg na projekt i budowę trasy, który unieważniono 10 maja 2019 r. Kolejne postępowanie rozpoczęto 21 sierpnia 2019 r., a umowę ostatecznie podpisano 28 maja 2020 r., po dwóch wyrokach Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) oddalających skargi w sprawie odrzucenia oferty.
Przeczytaj także: Podwykonawcy Zakopianki otrzymają zapłaty od GDDKiA
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.