Partnerzy portalu

Budowa kolejnego odcinka S1. Wykonawca wybrany po odwołaniach

Opublikowano: 31-07-2020 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wybrała najkorzystniejszą ofertę na budowę na zaprojektowanie i budowę fragmentu drogi ekspresowej S1 między Dąbrową Górniczą a Podwarpiem. Decyzję podjęto po wykluczeniu z przetargu najtańszego oferenta.


Fot. MaPar/AdobeStock Fot. MaPar/AdobeStock
  • Wykonawca został wybrano po odwołaniach do KIO
  • Koszt budowy odcinka Podwarpie–Dąbrowa Górnicza S1 przekroczy 282 mln zł
  • Czas prac projektowych i budowlanych zaplanowano na 30 miesięcy

Najtańsza oferta wykluczona

Odcinek Podwarpie–Dąbrowa Górnicza o długości prawie 7 km wykona spółka Budimex SA za niemal 282,12 mln zł. Podczas postępowanie oceniano cenę, skrócenie czasu realizacji i przedłużenie okresu gwarancji jakości. Przetarg ogłoszono 16 grudnia 2019 r., a 17 marca 2020 r. otwarto oferty.

Wyboru dokonano po dwóch odwołaniach do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). Jedno złożyło konsorcjum spółek Bitum (lider), Nowak-Mosty, OLS, Hucz oraz P.U.H. Domax. Ta oferta w wysokości 274,84 mln zł, była najtańszą z 10 złożonych. Po wykluczeniu (z powodu niewykazania spełnienia warunku udziału w postępowaniu) oferent odwołał się do KIO, która odwołanie oddaliła. Drugie odwołanie wycofała składając je spółka.


Obowiązki wykonawcy

W ramach zamówienia „Budowa drogi S1 Pyrzowice–Kosztowy, odc. Podwarpie–Dąbrowa Górnicza (przebudowa DK1)” wykonawca opracuje projekt i przebuduje istniejący odcinek DK1, który stanie się drogą ekspresową. Uzyska także wszelkie decyzje umożliwiające oddanie drogi do użytku. Umowa ma zostać podpisana w sierpniu. Od tego czasu przewidziano 30 miesięcy (bez okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca) na realizację inwestycji (na etapie projektowania nie wyłącza się okresów zimowych).

S1 z Powarpia do Dąbrowy Górniczej. Źródło: GDDKiA S1 z Powarpia do Dąbrowy Górniczej. Źródło: GDDKiA

Przebudowa drogi krajowej

Wykonawca będzie musiał przebudować odcinek drogi krajowej nr 1 do parametrów drogi ekspresowej na długości 6,95 km z dostosowaniem nawierzchni do przenoszenia obciążenia o nacisku 11,5 t/oś. Zlikwidowane zostaną jednopoziomowe skrzyżowania z drogami poprzecznymi. Zostanie wybudowany węzeł Ząbkowice oraz przebudowany węzeł Pogoria. W ramach kontraktu wybudowane będą m.in. cztery mosty i cztery wiadukty drogowe oraz dwie kładki dla pieszych. Ponadto wykonane będą drogi serwisowe oraz dojazdowe do terenów przyległych, urządzenia ochrony środowiska m.in. zabezpieczenia przeciwhałasowe oraz przejścia dla zwierząt – informuje GDDKiA.

Budowa całej S1

Do zakończenia budowy całej drogi ekspresowej S1 (docelowo 135 km) brakuje jeszcze kilku fragmentów. Pierwszy to wysunięty najdalej na północ fragment między lotniskiem w Pyrzowicach a Podwarpiem. Tu trwa jeszcze budowa drugiej jezdni. Kolejne odcinki obejmują budowę obwodnicy Węgierskiej Górki o długości 8,5 km (umowę podpisano 10 października 2019 r.), a także wykonanie drogi ekspresowej Mysłowice–Bielsko-Biała (40 km) po nowym śladzie, czyli tras od węzła Oświęcim (z węzłem) do Dankowic (umowa z 14 maja) oraz Dankowice–Bielsko-Biała (umowa z 19 lipca) i odcinka między Mysłowicami a Oświęcimiem (wkrótce ma nastąpić rozstrzygnięcie przetargu).

Trasa o znaczeniu międzynarodowym

Droga ekspresowa S1 stanie się nie tylko ekspresowym połączeniem od granicy państwa w Zwardoniu do lotniska w Pyrzowicach i autostrady A1, ale także ważnym połączeniem międzynarodowym. S1 stanowi fragment europejskiego korytarza nr VI Transeuropejskiej Sieci Transportowej, łączącej kraje basenu Morza Bałtyckiego z krajami Europy Południowej i przebiegającej w osi priorytetowej TEN-T nr 25, czyli „osi drogowej Gdańsk-Brno/Bratysława-Wiedeń”. Przedłużeniem drogi ekspresowej S1 na południe od granic Polski jest słowacka autostrada D3 relacji Żylina–Skalite.

Przeczytaj także: Budowa odcinka S5 Ornowo–Wirwajdy. Pierwszy krok do połączenia A1 z S7

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!