• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rusza przetarg na S19 z estakadą nad doliną Bugu

Opublikowano: 18-09-2020 Źródło: GDDKiA

Rozpoczyna się procedura przetargowa związana z budową drogi ekspresowej S19 na odcinku Malewice–Chlebczyn. To najbardziej wysunięty fragment S19 na Podlasiu, wchodzący na obszar woj. mazowieckiego.


Budowa drogi S19. Fot. GDDKiA Budowa drogi S19. Fot. GDDKiA
  • Wybudowana zostanie m.in. estakada nad doliną Bugu
  • Powstaną dwa węzły drogowe
  • Wkrótce poznamy wykonawców prawie 50 km innych odcinków S19

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłoszenie o przetargu wysłała już do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. To już kolejny fragment drogi S19 w Polsce, a dziewiąty w woj. podlaskim, który przechodzi do etapu wyboru wykonawcy na projekt i budowę. Mam nadzieję, że w kolejnych miesiącach będziemy mogli rozmawiać o złożonych ofertach, a następnie podpisać i zrealizować w terminie umowę – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber. 

Odcinek Malewice–Chlebczyn będzie mieć 25 km długości. Od zachodu ominie Siemiatycze, wyprowadzając z nich ruch tranzytowy. Zaplanowano budowę estakady, która umożliwi pokonanie doliny Bugu, a także węzłów: Siemiatycze Północ i Siemiatycze Południe. Na tym pierwszym S19 będzie krzyżować się z drogą wojewódzką nr 690, a na drugim – z drogą krajową nr 62 w kierunku Drohiczyna i Sokołowa Podlaskiego. 

S19 na odcinku Malewice–Chlebczyn. Źródło: GDDKiA S19 na odcinku Malewice–Chlebczyn. Źródło: GDDKiA

Będzie to fragment dwujezdniowy (po dwa pasy oraz pasy awaryjne). Rodzaj konstrukcji nawierzchni – asfalt czy beton cementowy – wybierze wykonawca na etapie opracowywania projektu budowlanego. 

Przyjmowanie przetargowych propozycji ma rozpocząć się 23 września br. i potrwać do 9 listopada. Zgodnie z planami GDDKiA, umowa z wykonawcą zostanie podpisano w I kwartale 2021 r. Firma, która otrzyma to zlecenie, w I kwartale 2022 r. powinna złożyć wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Budowa drogi ekspresowej S19

Jeszcze w tym roku parafowane mają być kontrakty z wykonawcami odcinków S19 wokół Białegostoku: Białystok Zachód–Księżyno (16,65 km), Księżyno–Białystok Południe (7,95 km), Białystok Południe–Ploski (12,73 km) oraz Krynice–Dobrzyniewo–Białystok Zachód (10,18 km). W przypadku fragmentu Sokółka – Dobrzyniewo, Generalna Dyrekcja czeka na wydanie decyzji środowiskowej.

Droga S19, o łącznej długości 570 km, połączy przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej z granicą ze Słowacją w Barwinku. Wchodzi w skład międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który w Polsce będzie mieć ponad 700 km długości. Cała Via Carpatia połączy Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję.

Przeczytaj także: Budowa imponującej estakady w Małopolsce [zdjęcia]

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia