Partnerzy portalu

To już pewne: na drodze S14 powstanie węzeł Łódź Teofilów

Opublikowano: 28-10-2020 Źródło: GDDKiA

Na drodze ekspresowej S14 powstanie węzeł Łódź Teofilów. Minister infrastruktury właśnie uzgodnił aneks do programu inwestycji dla zachodniej obwodnicy Łodzi.


Budowa S14 zachodniej obwodnicy Łodzi. Fot. GDDKiA Budowa S14 zachodniej obwodnicy Łodzi. Fot. GDDKiA
  • Docelowo droga ekspresowa S14 ma mieć 28,5 km
  • Będzie pełnić funkcję zachodniej obwodnicy Łodzi

Węzeł Teofilów pozwoli skomunikować trasę S14 z istniejącą drogą krajową nr 71 Pabianice–Zgierz. Będzie budowany na podstawie istniejącego już projektu, a dzięki uzgodnieniu wspomnianego aneksu, jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), zapewnione zostało finansowanie, a my otrzymaliśmy „zielone światło” do dalszych prac. Wkrótce podejmiemy niezbędne działania w celu wyłonienia wykonawcy węzła Łódź Teofilów.

Na początek węzeł Teofilów będzie obsługiwać relację w kierunku Aleksandrowa Łódzkiego. GDDKiA nie wyklucza rozbudowy w przyszłości o relację w kierunku Łodzi (do ul. Szczecińskiej), ale to już zależy od tego, czy miasto dostosuje ul. Szczecińską do takich parametrów, które pozwolą jej sprawnie rozprowadzać ruch z węzła Łódź Teofilów na miejską siatkę ulic. Generalna Dyrekcja przypomniała, że miasto zobowiązało się do tego w porozumieniu z 2005 r.


Obecnie trwa budowa odcinka S14 Łódź Lublinek–Łódź Teofilów – do obowiązków wykonawcy należało m.in. zaprojektowanie węzła Łódź Teofilów. Fragment będzie mieć 12,1 km długości, jest elementem tzw. ringu wokół aglomeracji łódzkiej. Kontraktowy termin zakończenia budowy to grudzień 2021 r. Zgodnie ze stanem na wrzesień tego roku, zaawansowanie robót wynosi 47%. Jak zapewniła GDDKiA, wprowadzenie nowego elementu nie powinno mieć znaczącego wpływu na termin realizacji inwestycji.

S14 zachodnia obwodnica Łodzi. Źródło: GDDKiA S14 zachodnia obwodnica Łodzi. Źródło: GDDKiA

Docelowo droga ekspresowa S14 będzie mieć 28,5 km długości i pełnić funkcję zachodniej obwodnicy Łodzi. Połączy istniejącą autostradę A2 z istniejącą drogą ekspresową S8. Usprawni komunikację między Pabianicami, Konstantynowem Łódzkim, Aleksandrowem Łódzkim, Zgierzem i Łodzią.

Przeczytaj także: Wschodnia Obwodnica Warszawy. Potrzebny nowy przetarg

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia