• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Trudny grunt dla wykonawcy obwodnicy Koszalina w ciągu S6

Opublikowano: 04-01-2021 Źródło: GDDKiA

Rusza przetarg na dokończenie budowy obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu drogi ekspresowej S6. Inwestycja umożliwi wznowienie budowy części obwodnicy między węzłami Koszalin Wschód i Sianów Wschód, zawieszonej z powodu warunków gruntowych.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA
  • Obwodnica Koszalina i Sianowa będzie miała 21,1 km
  • Aktualnie dostępne jest 13 km trasy, ale ruch tranzytowy wciąż przechodzi przez miejscowości
  • Zamiast przejścia pod torami kolejowymi powstanie estakada nad nimi

Koniecznie dokończenie budowy obwodnicy

Łączna długość drogi obwodowej Koszalina i Sianowa w ciągu drogi ekspresowej S6 to 21,1 km. Aktualnie kierowcy mogą jeździć około 13-kilometrowym odcinkiem między węzłem Bielice a węzłem Sianów Wschód, połączeniem z ul. Szczecińską (S11) i końcowym fragmentem obwodnicy od węzła Sianów Wschód. Choć trasy rozprowadzają ruch z nowej drogi S6, nie pozwalają na ominięcie tych dwóch miejscowości przez ruch tranzytowy. Dlatego obwodnicę trzeba dokończyć.


Wody gruntowe pod ciśnieniem

Na odcinku węzeł Koszalin–węzeł Sianów Wschód (km 6,4–km 14,3) warunki gruntowe, w przeciwieństwie do wcześniej stwierdzonych, okazały się znacznie bardziej skomplikowane. Pierwotnie zaplanowana metoda budowy nie nadaje się do zastosowania z powodu niezwykle skomplikowanej i rzadko spotykanej budowy – drugiego poziomu wód gruntowych pod ciśnieniem. Dodatkowym utrudnieniem były samowypływy (wypływy artezyjskie), w których zwierciadło wody stabilizowało się nawet 2 m powyżej poziomu terenu.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Próby bez pozytywnych efektów

Próby zastosowania nasypu przeciążeniowego i mikrowybuchów nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Wykonano również szereg ekspertyz i badań podłoża, które prowadził między innymi Państwowy Instytut Geologiczny. Wobec braku porozumienia z dotychczasowym wykonawcą, odcinek między węzłami Koszalin Wschód i Sianów Wschód został wyłączony z pierwotnego kontraktu na budowę obwodnicy – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Zmiana projektu

W związku z tą sytuacją w 2019 r. zaczęto opracowywać aktualizację dokumentacji projektowej dla obwodnicy, w której uwzględniono wyniki poszerzonych badań podłoża. Analizie poddano szereg rozwiązań, w szczególności przy obszarze Góry Chełmskiej i przecięcia z linią kolejową Koszalin–Słupsk. W efekcie całkowicie zmieniono rozwiązania projektowe dla tej części obwodnicy.

Rozwiązaniem będzie estakada

Nie będzie planowanego przejścia drogi pod linią kolejową związanego z zagłębieniem się w skomplikowany geologicznie obszar. Zamiast niego uznano, że lepsza będzie estakada o długości niemal 800 m. Będzie ona przechodzić nad linią kolejową i obszarem złożonej struktury podłoża. W grudniu 2020 r. uzyskano nową decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) po zmianie poprzedniej. Opracowanie dokumentacji i uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych pozwoliło na ogłoszenie przetargu na dokończenie robót.

Informacja została wysłana do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Zakończenie całej budowy zaplanowano na 2023 r.

Przeczytaj także: GDDKiA podsumowuje mijający rok. Było więcej przetargów

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia