• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Podlasie: czwarta umowa na odcinek S19

Opublikowano: 29-01-2021 Źródło: GDDKiA
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowę na projekt i budowę odcinka drogi ekspresowej S19 pomiędzy miejscowościami Ploski (nad Narwią) i Haćki (koło Bielska Podlaskiego). Trasa jest częścią międzynarodowego szlaku drogowego Via Carpatia.


Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
  • Odcinek S19 Ploski–Haćki będzie miał długość 8,9 km
  • Koszty projekty przekraczają 305 mln zł
  • Budowa zakończy się w 2024 r.

10 przetargów

W ubiegłym roku ogłoszono 10 przetargów na odcinki drogi ekspresowej S19 w woj. podlaskim. Łącznie to ponad 151 km dróg, z czego na S19 przypadają 134 km, a blisko 17 km to dwa odcinki dróg krajowych klasy GP (głównej ruchu przyspieszonego) – DK65 i DK66, które powstaną w związku z budową S19. Aktualnie GDDKiA podpisało czwartą umowę, a w pierwszym półroczu 2021 r. zostaną podpisane kolejne.


Odcinki w realizacji

Odcinek o długości prawie 9 km wybuduje konsorcjum firm Unibep, Budrex i Value Engineering za około 305,4 mln zł. Zakończenie robót na odcinku Ploski–Haćki zaplanowano na 2024 r. W fazie realizacji są już trzy fragmenty S19 na północ od miejscowości Ploski: Białystok Zachód–Księżyno, Księżyno–Białystok Południe oraz Białystok Południe–Ploski. To łącznie niemal 46 km trasy i 13,68 km nowego przebiegu DK65 klasy klasie GP (ruchu głównego przyspieszonego).

Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA

Co zostanie zbudowane

Zadanie będzie realizowane w formule „projektu i buduj”. Wykonawca, oprócz przygotowania projektu, uzyska zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) – ma na to czas do końca 2021 r. Po jej uzyskaniu rozpocznie roboty budowlane w połowie 2022 r., by w 2024 r. zakończyć inwestycję.

Fragment S19 Ploski–Haćki będzie miał około 8,9 km długości, dwie jezdnie po dwa pasy ruchu każda, a rodzaj nawierzchni wybierze wykonawca. Odcinek wybudowany zostanie równolegle do istniejącej drogi krajowej nr 19. Powstaną na nim dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (para) – Haćki Wschód i Haćki Zachód. Wybudowanych zostanie 13 obiektów inżynieryjnych, z czego dziewięć będzie pełniło funkcję przejść dla zwierząt. Taką też funkcję będzie pełnił prawie 215-metrowy most na rzeczką Orlanka i jej terenami zalewowymi – informuje GDDKiA.

Droga S19, o łącznej długości 570 km, połączy przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej z granicą ze Słowacją w Barwinku. Wchodzi w skład międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który w Polsce będzie mieć ponad 700 km długości. Cała Via Carpatia połączy Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję.

Przeczytaj także: Oferty na budowę 18 km autostrady A2

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.