• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

W 2024 r. będzie gotowy odcinek S19 między Lublinem a Lubartowem

Opublikowano: 26-02-2021 Źródło: GDDKiA
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

Podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę odcinka drogi ekspresowej S19 Lubartów–Lublin. W ten sposób w fazę realizacji wszedł 18 fragment tej trasy – łączna długość wszystkich elementów tej trasy to niemal 210 km.


Fot: GDDKiA Fot: GDDKiA
  • Odcinek drogi ekspresowej S19 Lubartów–Lublin będzie liczył około 23 km
  • Na trasie zostaną wybudowane cztery węzły drogowe
  • Trasa za prawie 836 mln zł ma być gotowa w 2024 r.

12 ofert, jeden zwycięzca

Przetarg na odcinek drogi ekspresowej S19 Lubartów–Lublin ogłoszono w czerwcu 2020 r., a oferty przesłało 12 podmiotów. Kontrakt otrzymała spółka Mota-Engil Central Europe, która za wykonane prace otrzyma 835,66 mln zł. Jej zadanie to zaprojektowanie, pozyskanie niezbędnych decyzji i zbudowanie trasy dwujezdniowej (po dwa pasy ruchu), z rezerwą pod trzeci pas, o długości około 23 km. Przebieg drogi zaplanowano od węzła Lubartów Północ do węzła Lublin Rudnik. W trakcie robót zostaną wybudowane cztery węzły drogowe, wiadukty, a także drogi obsługujące ruch lokalny. Pojawią się też urządzenia ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Fot: GDDKiA

Fot: GDDKiA


Kolejne przetargi

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) prowadzi jeszcze przetargi na siedem odcinków S19 o sumarycznej długości 93 km, a jeszcze w tym roku ruszą kolejne postępowania na osiem odcinków – dwóch w woj. podkarpackim i sześciu w woj. lubelskim. W tym drugim trwają prace przygotowawcze dla tras o łącznej długości 81 km – od granicy woj. lubelskiego i mazowieckiego do węzła Lubartów Północ.

Dwa lata prac budowlanych

Wykonawca ma zrealizować projekt w ciągu 36 miesięcy, przy czym w fazie robót budowlanych nie wlicza się w nie okresów zimowych od 16 grudnia do 15 marca. Po opracowaniu projektu musi uzyskać zgodę na realizacją inwestycji drogowej. Wejście na plac budowy zaplanowano na 2022 r., a zakończenie inwestycji na 2024 r.

Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA

Cztery węzły

Trasa będzie przebiegać po zachodniej stronie Lubartowa w ciągu istniejącej jednojezdniowej obwodnicy miasta, a od wschodu ominie miejscowość Niemce. Na trasie od Lubartowa do Lublina węzeł drogowy Lubartów Północ zastąpi istniejące skrzyżowanie DK19 z drogą wojewódzką nr 815. Na a na przecięciu z drogą powiatową prowadzącą przez Nowodwór do Kozłówki węzeł Lubartów Zachód. Dalej S19 zostanie poprowadzona nowym śladem, od wschodu ominie Niemce – na przecięciu z drogą wojewódzką nr 828 w stronę Jawidza powstanie węzeł Niemce Wschód, a w okolicy obecnego skrzyżowania z drogą powiatową prowadzącą do Leonowa węzeł Niemce Południe. Ostatecznie trasa połączy się z istniejącym węzłem Lublin Rudnik na obwodnicy Lublina.

Zagospodarowanie wód opadowych

Tam gdzie S19 będzie przecinać lasy, na podstawie porozumienia z Nadleśnictwem Lubartów, wody opadowe z pasa drogowego zostaną wykorzystane przez Lasy Państwowe, m.in. do nawilżania terenów leśnych i ograniczaniu skutków suszy.

Cała droga ekspresowa S19 będzie mieć 570 km, połączy przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej z granicą ze Słowacją w Barwinku. Jest elementem międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który połączy Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję.

Przeczytaj także: Droga S7: kto przejmie budowę odcinka Lesznowola–Tarczyn?

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.